Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Nadii Markiewicz „Mutants”.

Wystawa Nadii Markiewicz „Mutants” to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które w niezwykły sposób łączy temat odmienności i mutacji genetycznych z historią i przestrzenią zdesakralizowanego średniowiecznego kościoła. Prace site-specific, przygotowane specjalnie do tego miejsca, eksplorują symbolikę biologicznej różnorodności oraz cielesności, tworząc głęboką refleksję na temat ludzkiej inności. Kuratorem wystawy jest Maciej Bychowski, a jej otwarcie zaplanowano na 12 września 2024 roku o godzinie 18:00. Ekspozycja potrwa do 17 listopada 2024 roku.
  • Źródło: Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Nadii Markiewicz „Mutants”.

Źródło: Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Mutants” to seria prac site-specific, stworzona specjalnie z myślą o tej niezwykłej przestrzeni. W perspektywie gotyckiej rozety, znajdującej się w oknie na ścianie wschodniej, artystka zaprezentowała instalację nawiązującą do tematu mutacji genetycznych, przedstawiając je w formie ogrodu wyrastającego wśród płyt nagrobnych prezbiterium. Te „Sporty” – czyli spontaniczne mutacje roślin – stają się w jej rękach symbolem biologicznej różnorodności, obecnej zarówno w świecie roślin, jak i w ludzkich ciałach.

Artystka nawiązała współpracę z ogrodami botanicznymi, aby odnaleźć unikalne okazy mutacji róż. Fotografie ukazują przypadkowe, nieprzewidywalne zmiany genetyczne, które często są selekcjonowane i rozmnażane ze względu na ich wyjątkowość. Markiewicz porównuje te mutacje do różnorodności, którą można zaobserwować również wśród ludzi – szczególnie w odniesieniu do jej własnych doświadczeń związanych z niepełnosprawnością.

Wystawa odnosi się do biologicznej różnorodności i znaczenia mutacji w procesie ewolucji. W swojej pracy artystka podkreśla, że to właśnie mutacje pozwalają organizmom przystosowywać się do zmieniających się warunków środowiskowych. Nadia Markiewicz odwraca tradycyjny sposób postrzegania odmienności, nadając jej pozytywne znaczenie. Porównuje „Innych” – często marginalizowanych i uznawanych za gorszych – do mitologicznych herosów i popkulturowych superbohaterów, którzy posiadają nadprzyrodzone moce zdolne uratować świat.

Jednym z kluczowych elementów instalacji są negatoskopy, używane w medycynie do przeglądania zdjęć rentgenowskich. Markiewicz umieściła na nich zdjęcia róż z ogrodów, podkreślając analogię między ludzkim ciałem a przyrodą. Artystka wskazuje na proces medykalizacji, który nie zawsze jest konieczny, sugerując, że to, co wyjątkowe, może nie wymagać naprawy.

Markiewicz w swojej sztuce celebruje cielesność i odmienność, które nie mieszczą się w powszechnie akceptowanych normach społecznych. Przez swoje prace artystka przypomina o marginalizacji i stereotypowym postrzeganiu osób z niepełnosprawnością jako problematycznych czy roszczeniowych. Ukazując swoje ciało na własnych zasadach, odzyskuje podmiotowość i przekształca swoją niepełnosprawność w siłę.

Wystawa „Mutants” to nie tylko artystyczna refleksja nad biologiczną różnorodnością, ale także ważny głos w dyskusji na temat społecznych postaw wobec inności. Jak zauważa artystka, „Może zatem warto budować w społeczeństwie postawy uznające wartość w odmienności i piękno w inności?” Wystawa skłania do refleksji nad tym, jak społeczeństwo postrzega różnorodność i jak można celebrować to, co wyjątkowe i niepowtarzalne.

Wystawa Nadii Markiewicz to nie tylko podróż przez temat odmienności i mutacji, ale także głębokie zanurzenie w biologię i społeczne znaczenia różnorodności. Artystka swoją twórczością zaprasza widzów do refleksji nad ewolucją, cielesnością i miejscem „Innych” w społeczeństwie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Mam pytanie kiedy Ci Panowie zaczną sprzątać po sobie drogi.Zagranica dostali by mandat i to spory ,u nas grill.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 16:10Źródło komentarza: Rolnicy znów wyjadą na drogi. Będą utrudnieniaAutor komentarza: GGTreść komentarza: Jest to niesamowicie pozytywna informacja, że po tylu latach nastąpi wreszcie remont tego odcinka. Prowadząc tamtejszym chodnikiem wózek z dzieckiem, była to walka o przetrwanie. Wtajemniczeni wiedzą o co chodzi. Syn obecnie już zarost posiada, a chodnik wciąż ten sam :) Co do budowy, proszę, zorganizujcie tylko alternatywny ruch. Kiedyś można było dojechać do Gronowa z 7-ki przez stację Oaza (obecnie BP). Może dałoby się taki dojazd ponownie uruchomić. Z jednej strony, praktycznie do samej stacji dochodzi ulica Bursztynowa, z drugiej, jeszcze bliżej istnieje droga techniczna. Pozostaje jedynie organizacja kilkunastometrowych odcinków, by z placu stacji umożliwić wjazdy na te jezdnie. Niedawny remont ulicy Szafirowej w Gronowie G. pokazał, że przy braku objazdów działa się tam katastrofa.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 13:27Źródło komentarza: Umowa na przebudowę Grunwaldzkiej podpisanaAutor komentarza: Obserwator taxiTreść komentarza: Te auto ciężarowe wyglada na zmęczone a bus który przejechał na przeładunek również chyba szef przyjechał widac typowy Dziad transData dodania komentarza: 28.11.2024, 12:35Źródło komentarza: Zderzenie na skrzyżowaniu Hetmańska - TysiącleciaAutor komentarza: J23Treść komentarza: Kolejny długopis...Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:21Źródło komentarza: "Karol Nawrocki odwiedzi Elbląg"Autor komentarza: J23Treść komentarza: Jego symbol.... Malowane gatki...Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:19Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski w Elblągu? "Elblążanie mogą się tego spodziewać"Autor komentarza: duchTreść komentarza: poszkodowanych jest dużo więcejData dodania komentarza: 27.11.2024, 14:01Źródło komentarza: Uszkadzał samochody w Elblągu. Został zatrzymany
Reklama