Wydział w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach, śledztwo dotyczące zamieszczania w Internecie negatywnych komentarzy dotyczących działalności trzech kancelarii adwokackich, a następnie wyłudzaniu środków finansowych w zamian za ich usuwanie.
Śledczy z kieleckiego cyberbiura ustalili, że pokrzywdzeni adwokaci zostali doprowadzeni do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem w łącznej kwocie ponad 41 tys. złotych.
Policjanci dotarli do mężczyzny, który kontaktował się z adwokatami, i który w rozmowie z nimi oświadczał, że otrzymywał zlecenia zamieszczenia pozytywnych i negatywnych opinii na profilach pokrzywdzonych w sieci.
Z analizy tej sprawy może wynikać, że informacja o zleceniu zamieszczenia pozytywnych jak i negatywnych komentarzy może być spreparowana przez podejrzanego w celu późniejszego wymuszania pieniędzy od pokrzywdzonych za usunięcie tych niewygodnych.
W wyniku przeprowadzonych czynności służbowych oraz realizacji postanowień prokuratora, funkcjonariusze Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Zarządu w Olsztynie CBZC, zatrzymali w sierpniu 4 osoby zamieszane w ten proceder. Policjanci przeprowadzili na terenie Elbląga liczne przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez podejrzanych, w wyniku czego zabezpieczono nośniki danych informatycznych w postaci telefonów komórkowych, kart bankomatowych oraz umów bankowych.
Śledczy zarzucają zatrzymanym osobom przestępstwa prania pieniędzy, oszustwa oraz usiłowania wymuszenia rozbójniczego.
Z uwagi na grożące podejrzanym surowe kary, a także w celu zabezpieczenia prawidłowego toku prowadzonego śledztwa, Prokuratura Okręgowa w Kielcach zastosowała wobec trzech osób poręczenie majątkowe oraz dozór policji. Z kolei Sąd Rejonowy w Kielcach przychylił się do wniosku prokuratury wobec głównego podejrzanego i zastosował wobec 28-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Napisz komentarz
Komentarze