Podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia, w którym uczestniczyli czołowi eksperci, w tym konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, omówiono obecną sytuację epidemiologiczną. Ustalono, że już wkrótce pojawią się oficjalne rekomendacje dotyczące ponownego wprowadzenia maseczek w miejscach publicznych.
„Widzimy wyraźny wzrost liczby zachorowań. Choć masowe testowanie nie jest już praktykowane, dane wskazują na rosnącą falę infekcji” – powiedział Paweł Grzesiowski.
Choć przebieg COVID-19 w większości przypadków nie jest już tak ciężki jak podczas wcześniejszych fal pandemii, wzrasta liczba pacjentów wymagających hospitalizacji, zwłaszcza w grupie osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym. Grzesiowski ostrzega, że jesienią sytuacja może się pogorszyć, a szczyt zachorowań spodziewany jest w październiku, kiedy do szkół i na uczelnie wrócą uczniowie i studenci.
W związku z tym, Główny Inspektor Sanitarny zaleca powrót do sprawdzonych środków ostrożności: noszenia maseczek, częstszego mycia rąk oraz regularnej dezynfekcji powierzchni. Grzesiowski podkreśla również, jak ważne jest testowanie i izolowanie osób chorych, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusów.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że liczba zakażeń SARS-CoV-2 zaczęła rosnąć już na początku lipca. W ciągu kilku tygodni odnotowano dynamiczny wzrost – od 60 przypadków dziennie na początku lipca, przez ponad 200 pod koniec miesiąca, aż do ponad 400 dziennie w sierpniu. 13 sierpnia liczba nowych zakażeń gwałtownie wzrosła do 820 przypadków. Należy jednak pamiętać, że statystyki te obejmują jedynie testy zlecone przez lekarzy lub wykonane w szpitalach, co oznacza, że rzeczywista liczba zakażeń może być znacznie wyższa.
W obliczu nadchodzącej fali zachorowań, mieszkańcy naszego regionu powinni zachować ostrożność i stosować się do zaleceń, aby chronić siebie i swoich bliskich.
Napisz komentarz
Komentarze