Przypomnijmy, że baner wyborczy Elżbiety Banasiewicz pojawił się na bramie parafii Wszystkich Świętych w Elblągu z inicjatywy kandydatki. Jest na to spisana stosowna umowa, ale nieodpłatna: "to nie jest tak, że wzięłam się znikąd, jestem parafianką, a także należę do wspólnoty Odnowa w Duchu Świętym prawie od 30 lat. Myślę, że moje zaangażowanie w życie parafii, czyny i działania charytatywne pozwoliły proboszczowi podjąć decyzję o użyczeniu przestrzeni na mój banner" - tłumaczyła nam Elżbieta Banasiewicz.
Po tym jak skierowaliśmy pytania do diecezji elbląskiej oraz po publikacji w Gazecie Wyborczej na ten temat, baner z bramy kościoła parafii Wszystkich Świętych w Elblągu został zdjęty. Więcej o tym pisaliśmy tutaj Polityka na bramach kościoła? Baner był i zniknął
W międzyczasie wysłaliśmy nasze pytania do Państwowej Komisji Wyborczej, którą zapytaliśmy, czy zawarte umowy między komitetami wyborczymi, a kościołem mogą być zawierane nieodpłatnie. Chodziło nam konkretnie o art. 132 § 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U z 2023 r., poz. 2408), komitetom wyborczym nie wolno przyjmować korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym, z wyjątkiem:
1) nieodpłatnego rozpowszechniania plakatów i ulotek wyborczych przez osoby fizyczne;
2) pomocy w pracach biurowych udzielanej przez osoby fizyczne;
3) wykorzystania przedmiotów i urządzeń, w tym pojazdów mechanicznych, udostępnianych nieodpłatnie przez osoby fizyczne;
4) nieodpłatnego udostępniania miejsc do ekspozycji materiałów wyborczych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w zakresie reklamy.
"W świetle obowiązującego prawa kościół to jednostka organizacyjna kościoła lub związku wyznaniowego tworzona zgodnie z zasadami określonymi przez normy prawa wewnętrznego danego kościoła lub związku, podlegająca jednocześnie dwóm systemom prawnym – prawu polskiemu i prawu wewnętrznemu. Jednostka taka jest autonomiczna w stosunku do państwa, a zatem nie można jej zaliczać do innych osób prawnych, mimo podobieństw do publicznych osób prawnych. A zatem nie posiada statusu osoby fizycznej, o której mówi przytoczony wyżej przepis. Wobec powyższego umieszczanie banerów na płotach i bramach należących do kościoła, winno być świadczone na rzecz komitetu wyborczego, wyłącznie odpłatnie po uprzednim sporządzeniu odpowiedniej umowy z zarządcą terenu" - tłumaczy nam Anna Chrobak, specjalista z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu.
Po uzyskaniu takiej odpowiedzi od Państwowej Komisji Wyborczej, ponownie zwróciliśmy się do Elżbiety Banasiewicz, kandydatki do Rady Miejskiej z list Prawa i Sprawiedliwości o komentarz: "Jak widać interpretacja prawna często jest potrzebna do zrozumienia przepisów, również tych wyborczych. Podejrzewam, że dlatego mój baner z bramy przed kościołem Wszystkich Świętych został zdjęty".
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze