Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Akcja antyterrorystów w Elblągu [WIDEO]

Zatrzymywanie sprawców włamań, do których dochodziło przed laty, znalezienie dowodów czy ich pozyskanie nie jest łatwe. Tak było także podczas pracy policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przy ustalaniu sprawców włamań do plebanii na terenie całego kraju.
  • Źródło: KWP Bydgoszcz
Akcja antyterrorystów w Elblągu  [WIDEO]

[WIDEO]

Sprawa miała początek w lipcu 2023 roku, gdy doszło do włamania do plebanii na terenie gminy Janowiec Wlkp., w powiecie żnińskim. Praca policjantów pozwoliła na zatrzymanie w sierpniu 2023 roku trzech mężczyzn, którzy usłyszeli zarzut dokonania tego przestępstwa. Zatrzymani wówczas zostali tymczasowo aresztowani i w miejscu tym pozostają do dzisiaj.

To, jak się okazało, był dopiero wierzchołek „góry lodowej”.

Dalsza praca policjantów i prokuratorów pozwoliła na ustalenie kolejnych osób, które działały wspólnie z aresztowanymi w sierpniu 2023 r. podczas włamań do plebanii.

W lutym (19.02) tego roku policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy zatrzymali trzech kolejnych podejrzewanych o włamania mieszkańców powiatu wyszkowskiego i Elbląga. Mężczyźni ci na wniosek prokuratora także trafili tymczasowo do aresztów.

Z informacji, które uzyskali kryminalni wynikało, że zatrzymywane osoby mogły mieć broń palną, pochodzącą z włamań, dlatego do zatrzymań włączyli się policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy.

Jak wynika z ustaleń, wszyscy aresztowani w tej sprawie mężczyźni, włamywali się głównie do plebanii. Najczęściej były to obiekty położone w niewielkich miejscowościach i wsiach na terenie całego kraju. Sprawcy zawsze wybierali plebanie, które nie miały ani monitoringu, ani alarmów.

Ponieważ aresztowani działali w różnej konfiguracji osobowej ilość zarzutów, które im przedstawiono jest różna. Najwięcej, bo aż 45 włamań do różnych plebanii ma na koncie 36-latek z powiatu wyszkowskiego. Pozostali aresztowani usłyszeli 25, 13 i po 8 zarzutów dokonania przestępstw.

Jak wynika ze wstępnych szacunków, straty, jakie swoją przestępczą działalnością, którą prowadzili od 2013 roku spowodowali włamywacze, sięgają kwoty nie mniejszej niż 450 tysięcy złotych. Ich łupem padała głównie gotówka, biżuteria, a także broń.

Wszyscy aresztowani w tej sprawie mężczyźni (w wieku od 28 do 45 lat) mają przeszłość kryminalną i są notowani głównie za przestępstwa przeciwko mieniu. Na terenie naszego województwa włamali się dwukrotnie - do parafii w gminie Janowiec Wlkp. oraz w powiecie brodnickim.

mł. insp. Monika Chlebicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

fewj 13.03.2024 15:06
Skoro Janowiec Wlkp. jest w powiecie żnińskim w Wielkopolsce to nie może być na terenie "naszego" województwa. Tekst bezmyślnie przepisany, niestety.

do fewj 13.03.2024 15:13
W lutym (19.02) tego roku policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy zatrzymali trzech kolejnych podejrzewanych o włamania mieszkańców powiatu wyszkowskiego i Elbląga. Czytaj cały tekst a nie jedno zdanie

Jacek 13.03.2024 11:18
Za plebanie to cały kraj na nogi postawią ciekawe czy jakby z domu prywatnej osoby zginęło 100K to by organizowali taką akcję,

Reklamadotacje rpo
Reklama