Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84 największych miast w Polsce i następnie porównali, ile kolizji oraz wypadków przypadło w nich na 1000 mieszkańców. Elbląg zajął na niej dość wysokie, bo 47. miejsce. W badanym okresie rezultat ten nie był ani najlepszy, ani najgorszy spośród wszystkich uwzględnionych w zestawieniu miast województwa warmińsko-mazurskiego. W tym regionie najlepiej prezentował się wynik Ełku, który zajął 65. miejsce w tabeli. Do przygotowania listy wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji.
Elbląg w liczbach
W 1319 kolizjach i wypadkach, jakie miały miejsce w 2022 roku w Elblągu, nie zginęła żadna osoba, ale 45 osób zostało rannych. W rezultacie Elbląg zajął 47. miejsce na liście 84 największych miast w Polsce uszeregowanych pod względem liczby zdarzeń drogowych przypadających na 1000 mieszkańców. Kierowcy w Elblągu spowodowali najwięcej kolizji i wypadków podczas wykonywania manewru cofania – takich zdarzeń było 246 (18,6% wszystkich zdarzeń w tym mieście). Najbardziej niebezpiecznym punktem Elbląga okazała się ul. Pułkownika Stanisława Dąbka (117 kolizji i wypadków).
Dla porównania, w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego odnotowano ponad dwa razy więcej kolizji i wypadków drogowych niż w Elblągu. Po uwzględnieniu liczby mieszkańców Olsztyn znalazł się na 10. pozycji w zestawieniu (15,8 zdarzenia na 1000 mieszkańców). Spośród wszystkich uwzględnionych na liście przez rankomat.pl miast w województwie warmińsko-mazurskim najlepszy wynik uzyskał Ełk, który zajął 65. miejsce (9,9 zdarzeń na 1000 mieszkańców).
Statystyki dotyczące kolizji i wypadków drogowych wpływają na to, ile za OC muszą zapłacić mieszkańcy danego miasta. Nie jest to jednak jedyny decydujący czynnik. W 2022 roku w Elblągu średnia składka OC wyniosła 541 zł i była wyższa o 9 zł w porównaniu z Olsztynem (532 zł). Okazała się ona też wyższa o 7,1% od średniej dla całego kraju (505 zł). Najmniej za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili kierowcy z Ełku (średnio 475 zł).
– Do najważniejszych czynników branych pod uwagę przez ubezpieczyciela podczas wyceny składki OC należą dane właściciela pojazdu (głównie jego wiek i historia ubezpieczenia) oraz samego pojazdu. Na maksymalne zniżki mogą liczyć przede wszystkim bezszkodowi kierowcy w średnim wieku. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają wprawdzie informacje dotyczące kolizji i wypadków, sieci dróg czy natężenia ruchu w danym mieście (regionie), by na tej podstawie ocenić ryzyko wystąpienia szkody, ale zazwyczaj statystyka ma mniejsze znaczenie niż indywidualne dane klienta – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.
Elbląg na tle województwa
Jak się okazuje, Elbląg wypadł korzystnie na tle danych o kolizjach i wypadkach z całego województwa. Na 1000 mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego przypadło 17,5 zdarzenia, natomiast w Elblągu współczynnik ten był niższy – wyniósł on 11,6.
Zestawienie najbardziej kolizyjnych i wypadkowych regionów Polski zamyka (z najlepszym wynikiem) województwo śląskie. Najgorszy wynik uzyskały województwa: świętokrzyskie (21,5 zdarzenia na 1000 mieszkańców), opolskie (19,5) oraz kujawsko-pomorskie i lubelskie (19,2). Gdy uwzględni się całkowitą liczbę kolizji i wypadków drogowych, to okaże się, że najgorzej na tle całej Polski wypadło województwo mazowieckie (58388 zdarzeń), gdzie w 2022 roku zginęło 289 osób, a 3398 osób zostało rannych.
Napisz komentarz
Komentarze