W akcji profilaktycznej znalazł się pakiet ogólny, a w nim następujące badania: morfologia krwi, OB, glukoza, elektrolity (sód, potas), lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG), wskaźnik stanu zapalnego CRP, kreatynina, kwas moczowy, mocznik, próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP), żelazo, magnez, lipaza, amylaza.
Ten przekrojowy pakiet badań pozwoli sprawdzić w jakiej kondycji jest nasz organizm i najważniejsze narządy: serce, nerki, wątroba, trzustka. Dodatkowo możemy zbadać działanie tarczycy (badania TSH, FT4, FT3), a gdy podejrzewamy schorzenia autoimmunologiczne tarczycy, także odpowiedzialne za nie przeciwciała: Anty-TPO i Anty-TG. Dopełnieniem profilaktyki zdrowotnej będzie badanie stanu naszych kości proponowane szczególnie osobom dojrzałym.
Wszyscy, którzy mieli wątpliwą przyjemność natknąć się na kleszcze w czasie letnich spacerów będą również mogli sprawdzić przeciwciała: Borelioza IgG i IgM, na podstawie których możliwa jest diagnostyka choroby. Krętki Borrelia pozostają w skórze w okolicy wniknięcia przez kilka dni, a następnie wraz z krwią przedostają się do innych narządów i tkanek. Infekcja zapoczątkowuje ciąg reakcji odpornościowych, których celem jest wyeliminowanie zakażenia. Przeciwciała, pojawiające się jako pierwsze to przeciwciała klasy IgM (tzw. przeciwciała wczesnej fazy), które można wykryć w surowicy już po około 4 tygodniach od momentu zakażenia i zwykle są obecne w surowicy przez 4 do 6 miesięcy. Po 6 do 8 tygodni po zakażeniu, pojawiają się przeciwciała klasy IgG, które utrzymują się w surowicy krwi przez kilka lat. To badanie pozwala potwierdzić lub wykluczyć zakażenie boreliozą.
W celu skorzystania z akcji profilaktycznej wystarczy udać się do jednego z 7 punktów https://diag.pl/placowki/miasta-badania-krwi/elblag/ pobrań i powołać się na tę informację. Akcja potrwa do końca września 2023 roku.
-materiał sponsorowany-