Temat przekopu wyniknął z pytania kobiety o elektrownię szczytowo-pompową w Młotach -"PiS przed wyborami znowu rusza elektrownię, idzie jak taran, do tego specustawa, która pogwałca prawa, wchodzi w życie 29 czerwca i za chwilę w ciągu miesiąca pozbawić nas może dachu nad głową, nie ma lokali zastępczych, prosimy o pomoc" - mówiła kobieta.
" My mieliśmy największy plac budowy w Europie. Mówię o czasie, kiedy byłem premierem i pozyskaliśmy i wydaliśmy największy budżet europejski w historii. Budowaliśmy drogi, autostrady, stadiony, szpitale, zobaczcie, ile trzeba było proponować wywłaszczenie, nie mieliśmy ani jednej skargi. Tysiące kilometrów autostrad, dróg ekspresowych - ani jednej skargi. Dziś mamy tysiące osób od CPK, wy byliście w Sejmie, czego się właściwie nie dotkną , to gdzieś tam owocuje ludzką krzywdą albo absurdem (...). Wydają nasze pieniądze, czasami mam wrażenie, że głównie myślą, jak ma wyglądać ich działka z tych pieniędzy, które wydają na inwestycje. Istotna część tych inwestycji kompletnie bez sensu, czasami aż tak głupia, że zęby bolą. Pamiętacie jaką szopkę patriotyczną zrobili z przekopem Mierzei. Ci, co naprawdę chcieli zrobić coś z tego sensownego , czyli samorząd Elbląga - nie mają takiej możliwości, bo PiS im zabrał możliwość decydowania o tym, więc mamy takie najdroższe zabawki Kaczyńskiego" - mówił Donald Tusk.
Przypomnijmy, że rząd zaproponował samorządowi elbląskiemu inwestycje do 100 mln zł w porcie w zamian za oddanie 51% udziałów w spółce portu. Samorząd elbląski nie zgodził się na tę propozycję argumentując, że inwestycje, które rząd planuje wykonać za 100 mln zł( między innymi pogłębienie toru wodnego - odcinka dostępowego do portu) jest zadaniem rządu, dodając, że nie chcą w takiej sytuacji oddać rządowi portu za darmo.
O tym czy port powinien należeć do miasta, czy do państwa rozmawiali w zorganizowanej przez nas debacie: Senator Jerzy Wcisła oraz Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Piotr Opaczewski.
24 maja Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga podał szczegółowe wyniki z ankiety o przyszłości portu w Elblągu.
Szczegółowe wyniki głosowania:
77% mieszkańców powiedziało TAK miejskiemu portowi
23% mieszkańców opowiedziało się za tym, aby port był własnością Skarbu Państwa
Razem ankiet – 11221
Liczba wysłanych ankiet elektronicznych – 6631
Liczba ankiet papierowych wyciągniętych z urn - 4590
1. Ankiety na „TAK” – 7123 – 76,96%
2. Ankiety na „NIE” – 2133 – 23,04%
Ważnych ankiet – 9256
Ankiet nieważnych – 1965 w tym:
- Ankiety nieważne z głosowania elektronicznego - 971
- Ankiety nieważne z ankiet papierowych – 994
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze