Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Znamy już wysokość kaucji. Ile trzeba będzie doliczyć do napojów?

Projekt ustawy w sprawie systemu kaucyjnego w Polsce przyjęty. Już wiadomo, że napoje podrożeją o 50 groszy. Teraz zajmą się nim posłowie.

Ministerstwa Klimatu i Środowiska na Twitterze: „Projekt, przyjęty 6 czerwca 2023 r. przez Radę Ministrów, dostosowuje polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Chodzi o unijną dyrektywę w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko”.

Polska – dodajmy – jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który jeszcze nie wdrożył systemu kaucyjnego. 

Co i za ile

Zgodnie z projektowaną nowelizacją system kaucyjny ma objąć: 

• butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3 l, 

• butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l,

• puszki metalowe o pojemności do 1 l. 

Do każdego z tych opakowań – niezależnie od jego rodzaju – zostanie doliczona kaucja w wysokości 50 gr. 

Czy powstaną u nas butelkomaty?

Na opakowaniach objętych kaucją pojawi się informacja o wysokości dodatkowej opłaty (będzie to obowiązek producentów), a sklep wpisany w system odda nam pieniądze, jeśli zwrócimy mu puste butelki albo puszki. Sprzedawca nie będzie mógł zrekompensować nam kaucji upominkiem albo bonem. 

Obowiązkiem przystąpienia do systemu kaucyjnego zostaną objęte wszystkie sklepy większe niż 200 mkw. W przypadku mniejszych punktów będzie to dobrowolne. Choć do pobierania kaucji za sprzedaż produktu w butelce lub puszcze i tak zostaną zobowiązane. 

Żeby nie trzeba było odnosić butelek do sklepu, być może w Polsce rozwinie się sieć butelkomatów, czyli automatów, do których będzie można zwrócić opakowania objęte kaucją. W zamian za to otrzymamy od maszyny pieniądze albo „paragon” uprawniający do zwrotu kaucji przy najbliższych zakupach.

Wszystko wskazuje na to, że ustawę o systemie kaucyjnym w Polsce uda się przyjąć jeszcze w tej kadencji parlamentarnej. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama