- "Najważniejszymi zadaniami wykonywanymi przez policjantów przy pomocy psów służbowych jest patrolowanie, zapewnianie bezpieczeństwa i porządku publicznego na imprezach masowych, konwojowanie i zatrzymywanie osób niebezpiecznych. Psy okazują się też bardzo potrzebne w ratownictwie wodnym, pomagają ratować tonących oraz wyszukują zwłoki. Czworonogi są również wykorzystywane do tropienia śladów przestępców i osób zaginionych, przeszukiwania terenu i zabudowań, lokalizacji zapachów różnych substancji, takich jak narkotyki, materiały wybuchowe, broń palna i łuski. Ponadto psy zajmują się identyfikacją śladów zapachowych ludzi. To właśnie dzięki nim, wielu zaginionych w podelbląskich lasach grzybiarzy, szczęśliwie powróciło do domów."
- informuje Jakub Sawicki, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
- "Służba psa w Policji zwykle trwa około 9 lat. Przez cały ten czas zwierzę i jego przewodnik tworzą nierozłączny duet. Często zaprzyjaźniają się tak bardzo, że kiedy pies przechodzi na emeryturę, trafia do rąk swojego przewodnika. W historii elbląskiej komendy nie zdarzyło się, żeby przewodnik nie zabrał do domu psa emeryta"
- dodaje Jakub Sawicki.
Próbkę umiejętności psy pokazały podczas dzisiejszego (10.05) festynu służb mundurowych. Psy zaprezentowały swoją niesamowitą zręczność obezwładniając mężczyznę z bronią oraz skupienie - mimo dużego zgromadzenia ludzi, wystrzałów z broni wykonywały polecenia swoich przewodników. (Poniżej galeria zdjęć z pokazów)
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze