Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kolej na prędkość powyżej 200 km/h na polskich torach

Szybsza podróż pociągiem z prędkością 250 km/h coraz bliżej. Minister Infrastruktury podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Wyższe prędkości i bezpieczeństwo przejazdu zapewni także montaż nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym i modernizacja linii.
Kolej na prędkość powyżej 200 km/h na polskich torach

Autor: fot. pixabay/ilustracja do tekstu

 

Najważniejszym aspektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji jest dostosowanie przepisów do planowanego wprowadzenia maksymalnej prędkości pociągów na poziomie 250 km/h.

– Nowelizacja rozporządzenia likwiduje ostatnią barierę prawną i umożliwia budowanie bezpiecznej, komfortowej i punktualnej kolei. Jest przekładem, że nowoczesnym rozwiązaniom technicznym powinny odpowiadać zmiany legislacyjne, które umożliwiają ich stosowanie w praktyce z korzyścią dla wszystkich pasażerów i klientów kolei

– powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.  

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pociągi jadące z prędkością powyżej 160 km/h muszą być prowadzone z wykorzystaniem systemu ERTMS/ETCS. To system kontroli oraz sygnalizacji kabinowej, który w przypadku ewentualnego błędu maszynisty automatycznie wymusza jazdę pociągu z dozwoloną prędkością lub uruchamia nagłe hamowanie. Istniała konieczność dostosowania przepisów określających warunki korzystania z systemu ERTMS/ETCS, również dla prędkości wyższych niż obecnie wykorzystywana maksymalna prędkość 200 km/h. W pierwszej kolejności prędkość powyżej 200 km/h będzie wprowadzana na Centralnej Magistrali Kolejowej łączącej Warszawę m.in. z Krakowem i Katowicami.

Nowelizacja rozporządzenia przewiduje także inne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Wśród nich m.in. wprowadzenie bardziej przejrzystego, precyzyjnego i przyjaznego dla maszynisty systemu sygnalizowania na szlaku ograniczeń prędkości. Oprócz tego wszystkie wskaźniki (znaki dla maszynisty przy torach) na nowych, modernizowanych i remontowanych liniach kolejowych będą obowiązkowo wykonane z materiałów odblaskowych, w celu zapewnienia lepszej widoczności.

Przewoźnicy kolejowi i zarządcy infrastruktury muszą dostosować przepisy wewnętrzne w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia.

Inwestycje dla szybszych podróży po Centralnej Magistrali Kolejowej

– Inwestycje kolejowe z Krajowego Programu Kolejowego zwiększają możliwości podróżowania pociągiem także dla mieszkańców województwa łódzkiego. Podróżujący koleją z Opoczna Południe już wygodnie i szybko mogą dojechać do stolicy, a po zakończeniu prac na Centralnej Magistrali Kolejowej podróże będą jeszcze sprawniejsze

– powiedział Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki.

Obecnie modernizowana jest stacja techniczna w Idzikowicach. Widać już nowe tory, pale do konstrukcji sieci trakcyjnej, prace kablowe. Wymiana obejmuje ponad 18 km torów, 43 rozjazdy. Wybudowana zostanie nowa nastawnia wyposażona w komputerowe urządzenia sterowania. Pociągi docelowo będą mogły jechać 230/250 km/h.

– Przygotowujemy Centralną Magistralę Kolejową do przejazdu większej liczby pociągów z wyższą prędkością. Wymieniamy tory, rozjazdy i sieć trakcyjną na stacji w Idzikowicach, która po modernizacji będzie mogła obsłużyć większą liczbę pociągów. Wartość realizowanych obecnie inwestycji na linii łączącej Grodzisk Mazowiecki z Zawierciem to ok. 250 mln zł

– powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich linii Kolejowych SA.

Kończą się prace na stacji Opoczno Południe. Nowy peron i przejście podziemne zapewnia wygodniejszą obsługę podróżnych. Mieszkańcy województwa łódzkiego i świętokrzyskiego wygodnie dojadą koleją m.in. do Warszawy i Krakowa, a także Pragi lub Grodna. Szybsze podróże na szlaku Idzikowice – Opoczno Południe zapewni przebudowa 4 wiaduktów. Na jednym torze usunięto już stare konstrukcje. Wykonawca przygotowuje się do budowy nowych obiektów.

Nowe systemy na Centralnej Magistrali Kolejowej

Zwiększenie prędkości przejazdu pociągów na Centralnej Magistrali Kolejowej zapewni budowa systemu ERTMS/ETCS poziom 2 i GSM-R. To nowe systemy sterowania ruchem kolejowym i łączności. Dzięki nim zarządzanie ruchem będzie sprawniejsze, zwiększy się przepustowość - możliwość przejazdu większej liczby pociągów.

GSM-R (Global System for Mobile Communications-Railways) jest przeznaczonym dla kolei systemem łączności bezprzewodowej. Został dostosowany do specyfiki pracy związanej z eksploatacją i utrzymaniem infrastruktury kolejowej oraz zarządzaniem ruchem pociągów.  Umożliwia szybszą i dokładniejszą wymianę informacji pomiędzy personelem kolejowym, a także zapewni niezbędną transmisję danych dla potrzeb innych systemów.

Do 2023 roku PLK planują wdrożyć system GSM-R na prawie 14 tys. linii kolejowych.

GSM-R posiada funkcje, które umożliwiają wdrożenie systemu ERTMS/ETCS poziomu 2, jako podstawowego systemu bezpiecznej kontroli jazdy pociągów. ETCS poziomu 2 opiera się na tzw. „sygnalizacji tor – pojazd”, która pozwala na zobrazowanie sytuacji panującej na linii kolejowej. Zezwolenie na jazdę oraz bieżąca sytuacja na trasie przejazdu, jest przesyłana za pomocą systemu GSM-R do wyposażonej w komputer pokładowy lokomotywy. System nie tylko przekazuje dane maszyniście, ale także „kontroluje” jego pracę i w przypadku zignorowania komunikatu oraz ostrzeżeń, automatycznie dostosowuje prędkość pociągu do panujących warunków.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tak to wygląda 06.05.2019 11:37
Chyba specjalnie szczujecie czytelników w Elblągu aby pokazać, w jakiej czarnej d... dziurze znajduje się obecnie to całkiem sympatyczne miasto. Poza przekopem Mierzei Wislanej, w której mglista wizję wielu nie wierzy oraz spornym portem wszystko co nowe i dobre zdaje się omijać Elbląg szerokim łukiem.

Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: kozioł beeeTreść komentarza: gruboData dodania komentarza: 22.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Wpadł przez kłótnie z rodzicami. Może mu grozić do 5 lat pozbawienia wolnościAutor komentarza: Mąciciel ze sztumuTreść komentarza: Ostatni toast .. na tytanika do dna .. albo do zgonuData dodania komentarza: 22.11.2024, 00:30Źródło komentarza: Zmarł w szpitalu. Chwilę wcześniej coś wypiłAutor komentarza: Rozpoznałem goTreść komentarza: Znam tego na rowerze taki łukasz mieszka na grunwaldzkiej 1 w bloku takim różowo białym na podajże 9 piętrzeData dodania komentarza: 21.11.2024, 20:20Źródło komentarza: Elbląska policja ustala tożsamość chłopców [WIDEO]Autor komentarza: mobywatelTreść komentarza: to jest typek z ul robotniczej 248 IgorData dodania komentarza: 21.11.2024, 18:15Źródło komentarza: Elbląska policja ustala tożsamość chłopców [WIDEO]Autor komentarza: tatus505Treść komentarza: kiedys pomogłem Policjitez na Nowowiejskiej to wzywano mnie jak złodzieja na komendę miałem zdjete koło w swoim samochodzie podjechała policja i przy sąsiadach pojedzie pan z nami ku radości sąsiadów w końcu się dorobiłData dodania komentarza: 21.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Potrącenie na Nowowiejskiej. Apel policjiAutor komentarza: hahahahTreść komentarza: Rodzice pewnie pękają z dumy , taki bombelek to skarbData dodania komentarza: 21.11.2024, 15:58Źródło komentarza: Wpadł przez kłótnie z rodzicami. Może mu grozić do 5 lat pozbawienia wolności
Reklama