Konieczność wprowadzenia zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 czerwca 2018 r. Trybunał orzekł, że sposób ustalania profilu pomocy powinien zostać określony w ustawie. Za zmianą opowiadały się również powiatowe urzędy pracy oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, a także Najwyższa Izba Kontroli oraz organizacje pozarządowe.
– Podjęliśmy decyzję o rezygnacji w całości z przepisów dotyczących profilowania pomocy w ustawie o promocji zatrudnienia
– wskazuje minister Elżbieta Rafalska.
Ponieważ w projekcie ustawy zrezygnowano z przepisów aktualnie nakładających obowiązek profilowania pomocy dla każdego bezrobotnego – tym samym starosta będzie mógł zastosować wobec bezrobotnego formy pomocy przewidziane w ustawie o promocji zatrudniania, bez ograniczeń wynikających z ustalonego dla niego profilu pomocy.
– Doprecyzowaliśmy także dotychczasowe przepisy dotyczące przygotowania i realizacji Indywidualnego Planu Działania (IPD). W przepisach tych wskazano, że pomoc udzielana przez urzędy pracy w ramach IPD dostosowana jest do indywidualnych potrzeb i możliwości bezrobotnego lub poszukującego pracy, z uwzględnieniem jego wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz możliwości podjęcia pracy lub działalności gospodarczej. Określono również, że IPD podlega modyfikacji stosownie do zmieniającej się sytuacji bezrobotnego lub poszukującego pracy
– zaznacza minister Elżbieta Rafalska.
Projekt zobowiązuje też powiatowe urzędy pracy do stałego monitorowania sytuacji i postępów w realizacji działań przewidzianych w IPD poprzez kontakt z bezrobotnym lub poszukującym pracy co najmniej raz na 60 dni. W celu ułatwienia urzędom realizacji tego obowiązku wskazano, że kontakt może być realizowany w formie spotkania, rozmowy telefonicznej lub wymiany informacji drogą elektroniczną lub pocztową.
Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania. W projekcie uwzględniono też uwagi zgłoszone m.in. przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Rządowe Centrum Legislacji.
Nowe przepisy mają wejść w życie 14 czerwca 2019 r.
Źródło: Ministerstwo Rodziny
Napisz komentarz
Komentarze