Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Elbląg: uwaga na cyberprzestępców

Przedświąteczna gorączka zakupów i przygotowań do tych wyjątkowych dni bywa wykorzystywana przez cyberprzestępców, którzy stosując m.in. sztuczki socjotechniczne, wykorzystują nasze roztargnienie, zabieganie i dekoncentracje, by ukraść albo wyłudzić od nas pieniądze
Elbląg: uwaga na cyberprzestępców

Autor: fot. pixabay

1.Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo w internecie

2. Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości informują, że to jest zwykłe oszustwo!

3. Dobrą zasadą jest po prostu ograniczone zaufanie do tego co robimy w Internecie

Dziś większość z nas korzysta bardzo intensywnie z Internetu. Bardzo dużo spraw załatwiamy korzystając z dobrodziejstw sieci. Kupujemy towary, usługi, opłacamy rachunki i wiele innych.

Właśnie ten obszar, czyli sprawy związane z naszymi pieniędzmi, muszą podlegać naszej szczególnej uwadze, trzeba zadbać o bezpieczeństwo naszych finansów. Większość przedsiębiorstw oferujących swoje usługi w Internecie dokłada maksymalnych starań, aby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo, np. banki, sklepy internetowe o ugruntowanej opinii, portale aukcyjne.

Stosowanie się do ich regulaminów lub instrukcji, da nam podstawy do tego, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich finansów. Jednak nawet najlepsze mechanizmy będą całkowicie nieprzydatne, kiedy użytkownik tych usług nie będzie stosował się do zasad bezpieczeństwa, nie będzie miał świadomości dot. zagrożeń jakie mogą go spotkać w Internecie lub wykona pewne czynności w pośpiechu i bez zastanowienia. Właśnie te ludzkie słabości najczęściej są wykorzystywane przez cyberprzestępców.

W ostatnim czasie w sieci pojawiła się kolejna sztuczka socjotechniczną stosowana przez oszustów i  jest nią wywołanie strachu przed kompromitacją, ośmieszeniem i poniżeniem publicznym.

Od pewnego czasu rozsyłane są wiadomości typu SPAM, do tysięcy losowo wybranych użytkowników poczty elektronicznej, w których zawarte są informacje o zdalnym przejęciu kontroli nad komputerem ofiary, posiadaniu historii przeglądanych stron, o zrzucie dysku (!), także o przejęciu kontroli nad kamerą komputera i zarejestrowaniu tego co robiła ofiara. Sprawca dalej informuje, że jeżeli nie otrzyma wpłaty 540 dolarów w kryptowalucie, to upubliczni te informacje osobom z kręgu rodziny i znajomych.

Informacje zawarte w treści takiego e-maila są całkowicie nieprawdziwe i zmyślone przez oszustwa. Nie posiada on żadnej kontroli nad komputerem, nie posiada żadnych informacji dot. przeglądanych stron, nie posiada żadnych zdjęć z kamery komputera. Informacja o rzekomo posiadanych zdjęciach z kamery może być wręcz śmieszna, ponieważ adresat takiego maila może nawet nie posiadać kamery lub ma ją zasłoniętą.

- Prosimy, aby nie zwracać uwagi na tego typu wiadomości. Należy je ignorować, kategorycznie nie wolno wysyłać żadnych pieniędzy. Sprawca nie posiada żadnych informacji o nas, po prostu bezczelnie kłamie.

- podkreśla mł. insp. Leszek Róziecki Naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie. 

- Działanie sprawcy nastawione jest na to, że rozsyłając te wiadomości do tysięcy osób, nawet jak złapie się w tę pułapkę jedna osoba, to sprawca już będzie zadowolony. Przy zerowych nakładach po jego stronie jest to i tak dla niego korzystne.

- dodaje policjant.

W niektórych tego typu wiadomościach sprawcy podają, że znają hasło do poczty elektronicznej i to jest jedyny fakt, który polega na prawdzie. Najprawdopodobniej adres poczty i hasło mogły być gdzieś udostępnione w Internecie na skutek szerszej akcji wycieku danych od usługodawcy.

Każdy z nas dba o swoje bezpieczeństwo w świecie rzeczywistym, jesteśmy i byliśmy tego uczeni od zawsze np. jak przechodzić przez jezdnię, żeby nie rozmawiać z nieznajomymi, być ostrożnym w trakcie nocnych spacerów, itp.

Poziom bezpieczeństwa w świecie rzeczywistym jest wysoki. Jednak nie wszyscy mają świadomość zagrożeń płynących z Internetu. Internet to narzędzie tak samo dobre jak i złe.

O tych właśnie złych obliczach Internetu musi wiedzieć i o nich nie możemy nigdy zapominać. Dobrą zasadą jest po prostu ograniczone zaufanie do tego co robimy w Internecie, a już obowiązkowo do tego co ktoś nam każe robić w sieci.

Warto jest się chwilę zastanowić, sprawdzić w Internecie opinie innych ludzi co do płynących do nas informacji, przejrzeć np. fachowe portale internetowe, które zajmują się bezpieczeństwem w sieci. Sam Internet będzie nam pomocny jak bezpiecznie z niego korzystać. 

Źródło: KWP W Olsztynie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama