Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Przerwa na opiekę nad dzieckiem. Taki zapis ma się znaleźć w Kodeksie pracy

Przed nami nowelizacja Kodeksu pracy. Po zmianie niektórzy pracownicy będą mogli wnioskować o przerywany czas pracy, żeby zająć się dzieckiem. Zapłacą pracodawcy.

Na początku 2023 r. ma wejść w życie znowelizowany Kodeks pracy. Jak podaje portal prawo.pl,  między innymi ma on wprowadzić prawo do elastycznej organizacji czasu w pracy w trybie przerywanym.

Wniosek o przerywany czas pracy mogliby składać rodzice dzieci do 8 lat. Koncepcja zakłada, że pracownik wykonywałby swoje obowiązki np. rano, potem miałby przerwę, żeby zajmować się dzieckiem. Do pracy wracałby np. po południu. Taka przerwa mogłaby trwać nawet do 5 godzin. Płaciłby za to pracodawca.

– Wielu z nich nie ma jednak świadomości, że realizacja wprowadzanego uprawnienia dla tej grupy pracowników będzie oznaczała dla nich dodatkowe koszty – ocenia Łukasz Kuczkowski, radca prawny, cytowany przez INNPoland.

I dodaje, że pracodawca „nie zawsze będzie mógł odmówić zgody na taką organizację pracy”.

Tę ich niewiedzę w tej kwestii potwierdzają wyniki badania przeprowadzone przez ClickMeeting, a cytowane przez INNPoland. Według nich 26 proc. pracodawców ocenia korzystnie nowelizację Kodeksu pracy. Negatywnie – tylko 13 proc. Ale ponad połowa badanych (51 proc.) nie ma zdania w tej materii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Reklama