Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rośnie liczba wyznawców magii muchomora czerwonego. Leśnicy biją na alarm

„Moda” na zbieranie muchomorów czerwonych na tyle zaniepokoiła leśników, że zabrali głos w tej sprawie. To groźne dla zdrowia człowieka – alarmują. Do tego apelu przyłączają się lekarze.

Wśród grzybiarzy zapanowała „moda” na zbieranie muchomorów czerwonych. Ludzie uwierzyli, że jest w nich jakaś magia. Dlatego je suszą, bo wierzą, że w ten sposób zyskują magiczny proszek, albo przyrządzają specjalną jajecznicę.

Wśród tych, którzy w to uwierzyli, jest m.in. influencerka Eff, która zadeklarowała, że tez zamierza jeść muchomory.

„Większość moich znajomych je te magiczne grzyby regularnie i od wielu lat, a ja nigdy nie czułam takiej potrzeby, aż do września tego roku. Zawołał mnie ten starszy, mądry pan z czerwonym kapeluszem i siwą brodą” — jej opinie cytuje portal Se.pl.

Muchomory zawierają wiele toksycznych substancji

Ten pomysł spodobał się tak wielu osobom, że na interwencję zdecydowały się Lasy Państwowe.

„W sieci krążą niepokojące informacje o magicznych mocach suszonych muchomorów”— czytamy w poście na stronie Nadleśnictwa Gołąbki na Facebooku, który cytuje portal o2.

Leśnicy przypominają, że jedzenie muchomorów — bez względu na to w jakiej postaci — jest śmiertelnie niebezpieczne. Grzyby te zawierają wiele toksycznych substancji, które mają katastrofalny wpływ na zdrowie człowieka.

 „Nie próbujcie tego w domu! Fakt jest taki, że w muchomorach zawarte są muskaryna, kwas ibotynowy i muscymol — substancje toksyczne” — ostrzegają leśnicy.

I dodają, że widząc muchomory, każdy grzybiarz powinien trzymać się od nich z daleka. W końcu nie bez powodu kolor tej rośliny to właśnie czerwień — stanowi ostrzeżenie, że ten grzyb jest trujący i dlatego nie powinno się go nawet dotykać, nie mówiąc o spożywaniu!

doktor_od_7_boleści przestrzega

Znana w sieci doktor_od_7_boleści, czyli lekarka Ewa Stawiarska, na swoim profilu przestrzega przed tą niebezpieczną modą: zbieraniu, suszeniu, a następnie jedzeniu muchomora czerwonego.

„Głównymi toksynami obecnymi w muchomorze czerwonym i często z nim mylonym muchomorem plamistym są: kwas ibotenowy (panetryna, agaryna), muscymol, muskazon i muskardyna. Grzyby te zawierają także cały wachlarz substancji aktywnych, m.in. kwas stizolobowy i stizolobinowy oraz kwasy aminodikarboksyetolotiopropoanowe” (cytujemy za o2). 

Wszystkie te substancje są bardzo niebezpieczne dla człowieka. Działają na niego wielokierunkowo, dlatego obraz zatrucia może być niejednorodny. Jakie zatem są objawy zatrucia? To m.in.:

- zaburzenia percepcji słuchowej i wzrokowej,

- zaburzenia orientacji w miejscu i czasie,

- zmęczenie,

- zawroty głowy,

- pobudzenie psychoruchowe,

- euforia,

- lęk,

- omamy wzrokowe i słuchowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama