Do XIX wieku w tym miejscu były mokradła, stawy i fortyfikacje Nowego Miasta. Gdy je zlikwidowano, powstał atrakcyjny teren pod zabudowę. 19 lutego 1910 r. uroczyście otwarto „Das Deutsche Bad”, zakład kąpielowy z pływalnią i sauną. Pływalnia szybko stała się czymś więcej, niż łaźnią, które w Elblągu znane były od średniowiecza. Tu przychodziło się w celach towarzyskich, a także porozmawiać o biznesie. Młodzież uczyła się pływać. Tu trenowała późniejsza mistrzyni olimpijska, gdańszczanka Ursula Happe, która w 1956 r. zdobyła złoto w pływaniu dla Niemiec.
W trakcie działań wojennych budynek został uszkodzony, ale jeszcze w 1954 r. planowano go wyremontować. Plany jednak zmieniono i na jego miejscu w latach 70-tych zbudowano blok mieszkalny ze sklepami na parterze.
Patronem dzisiejszej ulicy Czerwonego Krzyża do 1945 roku był honorowy obywatel naszego miasta, radca Fredrich Räuber, fabrykant, który swój majątek darował miastu z przeznaczeniem na Miejską Galerię Obrazów. Zmarł 21 lutego 1914 roku w Berlinie. Po wojnie, prawdopodobnie ze względu na ulokowanie tu obiektów służby zdrowia, ulicę Räubera przemianowano na Czerwonego Krzyża.
Napisz komentarz
Komentarze