Reklamy
Strona główna » Wydarzenia » Jerzy Wilk oraz przedstawiciel Kukiz15 w ogniu pytań
Społeczeństwo Wydarzenia

Jerzy Wilk oraz przedstawiciel Kukiz15 w ogniu pytań

Jerzy Wilk oraz przedstawiciel Kukiz15 w ogniu pytań. Wczoraj, 18 października w Centrum biznesowo-szkoleniowym „Chainers Group”, które mieści się przy ulicy Św. Ducha 16-18 odbyło się spotkanie, na którym przedsiębiorcy przepytywali Jerzego Wilka oraz przedstawiciela Kukiz15.

Na spotkanie zostały zaproszone wszystkie sztaby, zaproszenie przyjęły dwa sztaby: sztab Jerzego Wilka oraz sztab Kukiz15, który reprezentował Andrzej Wolański w zastępstwie za Stefana Rembelskiego. Tematami spotkania były : przedsiębiorczość i jej rozwój, innowacje w oparciu program Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz aktywizacja elblążan poprzez sport.

1) Które z elementów strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju są szczególnie ważne dla Elbląga?

Jerzy Wilk

: „Warto przypomnieć, że 2-3 tygodnie temu w Elblągu wizytował dyrektor departamentu z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, który stwierdził, że Elbląg i Radom będą tymi miastami, w których zostaną otwarte centra usług biznesowych, to bardzo ważna i prestiżowa rzecz.

To szczególnie ważne dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność, docelowo przewidziane jest 3 miliardy złotych, z tych środków będziemy mogli korzystać.

W każdym z obszarów będę starał się pozyskać środki, które będzie można wykorzystać dla elbląskich przedsiębiorstw. Miałem krótką kadencję, która nie była łatwa, bo zarówno w kraju jak i w województwie rządziła Platforma Obywatelska, ale mi to nie przeszkadzało, rozmawiałem z każdym żeby pozyskać środki dla Elbląga, tak było w przypadku chociażby Centrum Rekreacji Wodnej, które do dziś funkcjonuje i cieszy się dużą popularnością jak i na inne zadania. Teraz będzie mi zdecydowanie łatwiej jako Prezydentowi pozyskiwać środki, bo po pierwsze jestem posłem, wiem jak się poruszać, z kim rozmawiać i gdzie pozyskiwać środki.

Andrzej Wolański

Nie ma takiego doświadczenia jak Pan Poseł jeśli chodzi o Warszawę, ale mam duże doświadczenie w biznesie i wiem jedno, że jeśli takie warunki dla biznesu będą tworzone, to rozwój będzie następował, każde środki jakie będzie można wykorzystać do rozwoju przedsiębiorczosći w Elblągu to będą tylko i wyłącznie wartością dodaną w przyszłości dla Elbląga.

W jaki sposób wykorzystać połączenie drogowe z Trójmiastem?

Jerzy Wilk

: Jeżeli chodzi o nasze związki z Trójmiastem, to one zawsze były bliższe niż z Warmią i Mazurami, do których nas dopisano trochę nieszczęśliwie żeby w ogóle te województwo istniało.

Z tego co mi wiadomo 9 listopada ma zostać oddana cała siódemka do Gdańska i to jest bardzo dobra wiadomość dla elblążan ale również dla przedsiębiorców, że ten czas się skróci. Będę zabiegał o to, żeby odwrócić tą tendencję, że właściwie prezydent ciągle jeździł do Olsztyna, a i tak nas traktowano jak traktowano -co spadło z pańskiego stołu to nasze. W takich bardzo obiektywnych obliczeniach Olsztyn dostawał 3 razy tyle co my.

Powinniśmy wrócić do ścisłej współpracy z Trójmiastem, chcę doprowadzić do tego żeby odwrócić kierunek, żeby to nie my byśmy musieli jechać do Trójmiasta, tylko żeby Trójmiasto przyjeżdżało do nas, bo w tej chwili sytuacja na rynku robi się taka, że to my mamy tańsze mieszkania, trasę szybkiego ruchu trzeba wykorzystać do promocji naszego miasta: nawet jeśli pracujesz w Trójmieście, to mieszkaj i żyj w Elblągu, bo tutaj mamy tańsze mieszkania, bo mamy zielone płuca – las Bażantarnię, mamy CRW, ale niedługo będziemy mieli basen, ten odkryty, bo taki chcę wybudować.

Chcę współpracować z władzami Trójmiasta, bo taka współpraca została zaprzestana, tak jakbyśmy w Elblągu odwróciliśmy się tyłem do morza, to jest absurd i to trzeba odwrócić, ja już w tej chwili robię wszystko żeby te przyjacielskie stosunki z władzami, przedsiębiorcami odbudować, żeby oni mogli tutaj inwestować, bo tutaj są korzystniejsze warunki.

Andrzej Wolański

: Droga nr 7 to otwarcie dla przedsiębiorczości bardzo szerokie, proszę mi wierzyć, odczułem to na własnej skórze i wiem ile trzeba było stracić czasu żeby dojechać do Gdańska. Tak jak Pan Poseł mówił gdyby udało się pozyskać chociaż część inwestorów z Trójmiasta to byłaby to fantastyczna sprawa, szacuje się, że na kontach przedsiębiorców w Polsce jest ponad 350 miliardów złotych. Warto zaznaczyć, że droga nr 7 idzie również w drugim kierunku – Warszawy, to też jest bardzo ważne, bo ta nasza komunikacja z Północy na Południe jest jak najbardziej teraz otwarta. Dla przedsiębiorczości otwiera się również duże pole do popisu jeśli chodzi o współpracę eksportową z całą Skandynawią.

3) Dlaczego Elbląg miałby być miastem atrakcyjnym dla inwestorów i mieszkańców?

Jerzy Wilk

: Niektórzy robią żarty sobie z tego i lekceważą tą sprawę, ale ja uważam, że ten kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma ogromne znaczenie dla nas. Tak naprawdę do tej pory to tylko raz zdarzyło się w historii Elbląga,(i tu pochwalę Gierka), że był był specjalny program dla Elbląga, powstała fabryka domów, zostaliśmy miastem wojewódzkim, powstała cała Zawada, Jar i to trzeba przyznać, takie są fakty.

To był specjalny program dedykowany dla Elbląga i w tej chwili jest podobnie, jeśli rząd angażuje blisko miliard złotych, to jest to ogromna suma, jeszcze w tej kadencji Prezydent Elbląga będzie witał pierwsze statki, które przepłyną kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Elbląg zyska na tym gospodarczo, ale również turystycznie.

Andrzej Wolański

: Skończyły się moim zdaniem czasy, że np za ulgi podatkowe przyjeżdżali inwestorzy i stawiali fabryki, w tej chwili inwestorom trzeba dać trochę więcej i coś innego. Teraz inwestor potrzebuje takich stabilnych podstaw do swojej działalności. Takim fundamentem moim zdaniem jest energetyka, czyli w miarę stałe i do przewidzenia ceny ciepła, gazu itd to jest podstawa do tego, żeby planować cokolwiek.

Aktywizacja elblążan poprzez sport i rekreację

Jerzy Wilk

10 tysięcy mieszkańców opuściło Elbląg podczas kadencji Witolda Wróblewskiego, w dużej mierze ludzi młodych. My na podstawie ankiet doszliśmy do wniosku, że elblążanie chcą godnie zarabiać, drugą ważną rzeczą jest mieszkanie. Później żłobki i przedszkola, bo w tej chwili mamy w Elblągu 3 żłobi, czyli na 40 tysięcy mieszkańców przypada jeden żłobek, jeszcze mały się nie urodził, a już czeka w kolejce do żłobka. To są te rzeczy, które oczekują młodzi elblążanie od władz miasta.

Jeżeli to wszystko zostanie spełnione, to czego oczekują dalej? Komfortu życia. Mamy las Bażantarnię, niedocenianą, zaniedbaną, zapuszczoną, po ostatniej powodzi z przed roku do dziś trasy i mostki są nienaprawione i wszyscy się zastanawiają kto ma to zrobić? Czy Wojewoda, czy Pan Marszałek, a może rząd się zlituje i to zrobi? Mamy firmy komunalne, jest przedsiębiorstwo zieleni miejskiej, elbląskie przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej, i to już na wiosnę, tą która minęła powinno zostać zrobione, a my czekamy aż ktoś da nam pieniądze, to wtedy zrobimy, a jak nie dadzą? To nie zrobimy?

My chcemy to zrobić, ale nie tylko naprawić, bo to żadna sztuka, ale wyremontować też muszlę koncertową. Może to nie jest jakaś ogromna atrakcja, nie zastąpi amfiteatru, ale mamy Szkołę Muzyczną, która szkoli bardzo utalentowanych ludzi, i jedyną rzeczą jaką mogą zrobić to koncertować przed swoimi rodzicami i nauczycielami. A jeżeli byśmy otworzyli muszlę koncertową to ci młodzi ludzie, bardzo często utalentowani mogliby tam koncertować dla elblążan.

Kolejną rzeczą, którą aż się prosi zrobić to ten nasz zarośnięty basen odrestaurować i wreszcie go przywrócić do dawnego stylu, on został zamknięty kilka lat temu, tam już drzewa wyrosły w tym basenie. Chciałbym połączyć basen odkryty z CRW.

Andrzej Wolański

: Zgadzam się, że każda aktywizacja elblążan jest bardzo ważna, ja sam mogę powiedzieć na własnym przykładzie, że do aktywizacji moich dzieci musiałem kilka lat temu płacić z własnej kieszeni, żeby zapisać syna do szkółki piłkarskiej i tutaj ja oraz KUKIZ15 uważamy, że każda aktywizacja sportowa zwłaszcza dla dzieci i młodzieży jest podstawą i to się wiąże z naszą przyszłością.

Zdjęcia

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze

Wiadomości Wideo

ENS Studio – produkcja filmów i zdjęć

Śledź Nas

Instagram

Calendar

Październik 2018
P W Ś C P S N
« Wrz   Lis »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

RSS Meks Blog

 • What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? 15/11/2018
  Want to learn what is a slug in WordPress and how important it is for your blog or a website? Take a look at our detailed guide and follow these tips on optimizing it for better SEO results! The post What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? appeared first on […]
  Ivana Cirkovic
 • 16 best free Social Media plugins for WordPress 08/11/2018
  An extensive list of great free social media plugins for WordPress to easily increase your website traffic and boost your social media appearance. The post 16 best free Social Media plugins for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The ultimate guide to MailChimp for WordPress 31/10/2018
  Want to know how to use MailChimp for WordPress? Look no more than this guide of ours, filled with all the tips and advice you need! The post The ultimate guide to MailChimp for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 3 easy ways to increase WordPress upload size limit 24/10/2018
  Looking for a way to fix the upload limit issue and increase WordPress upload size? Here are 3 ways to do it yourselves! The post 3 easy ways to increase WordPress upload size limit appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Quickly find which WordPress template file is currently being used 19/10/2018
  A simple code snippet you can use whenever you need to find out which WordPress template file is being used on the current page. The post Quickly find which WordPress template file is currently being used appeared first on Meks.
  Meks
 • 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue 17/10/2018
  What would be some of the best blog monetization tips you can implement to earn more money blogging? Here's what we advise you. The post 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages 10/10/2018
  Want to learn how to create anchor links in WordPress in a quick and easy way? We've got you covered! The post The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 03/10/2018
  No more stress about your video work – with these video editing apps, you’ll have compelling video content in no time and all by yourselves! The post 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • How to set up autoblogging with WordPress 28/09/2018
  What is autoblogging and which tools to use to set it up with WordPress? The post How to set up autoblogging with WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Top vlogging tips for beginners 19/09/2018
  Are you missing any of these vlogging tips that may help in getting your vlog career on track? The post Top vlogging tips for beginners appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic

Text

Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.