Jurek Owsiak przywiezie do Elbląga nową karetkę. Już 12 października do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu trafi kolejny dar od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie to specjalistyczna karetka „N” (noworodkowa) wyposażona w inkubator transportowy przystosowany do bezpiecznego transportu noworodków i wcześniaków będących w stanie zagrożenia życia i zdrowia.

Razem z bezcennym darem przyjadą do Elbląga: Lidia Niedźwiedzka – Owsiak ( Prezes Fundacji WOPŚP) i Jurek Owsiak.

Ambulans „N” trafi do Oddziału Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka.

– To wspaniała wiadomość – nie ukrywa radości ordynator oddziału lek. neonatolog Barbara Chomik, dodając: – Mogłabym bez końca wymieniać przypadki, kiedy zdrowie, a w wielu przypadkach życie naszych maleńkich pacjentów, udało się uratować tylko dzięki temu, że mieliśmy do dyspozycji sprzęt medyczny oznaczony czerwonym serduszkiem. Tymczasem karetka „N”, z której korzystaliśmy przez ostatnie lata, jest już bardzo wyeksploatowana, w ostatnim czasie coraz częściej zdarzały się jej awarie i usterki.

O swoim wielkim marzeniu – by mieć nową karetkę „N” – ordynator Barbara Chomik – napisała do Fundacji WOŚP. Po kilku miesiącach do szpitala dotarła radosna wiadomość:

„Fundacja WOŚP informuje, że w ramach rozdziału środków zebranych podczas 25 Finału WOŚP zamierza przekazać szpitalowi w darze następujący sprzęt medyczny: karetka noworodkowa oraz inkubator transportowy do karetki”.

– Karetka neonatologiczna z Elbląga obsługuje praktycznie połowę województwa warmińsko-mazurskiego – informuje Koordynator Sekcji Transportu WSZ w Elblągu Robert Małejko. –
W rzeczywistości, jeśli tylko jest taka potrzeba, transportujemy noworodki i niemowlęta także do innych szpitali w Polsce np. do Warszawy, Łodzi, Torunia. Od stycznia do września br. nasza karetka „N” wyjeżdżała 86 razy pokonując 17 tysięcy kilometrów. Taki sprzęt musi być niezawodny!

Oddział Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym
w Elblągu działa od 20 lat. Jest jednym z zaledwie 10 takich oddziałów (drugim z kolei) w Polsce noszących imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uroczystość nadania oddziałowi imienia WOŚP odbyła się DOKŁADNIE 12 października 2010 roku!

– To szczęśliwa zbieżność dat – mówi dyrektor szpitala Elżbieta Gelert. – Dokładnie 8 lat temu Jurek Owsiak przyjechał do nas po raz pierwszy, przywiózł nam wówczas inkubator transportowy dla noworodków, który z powodzeniem służy nam do dziś. Po 8 latach z radością czekamy na kolejną wizytę Dyrygenta Największej Orkiestry Świata oraz jego małżonki, pani Lidii.

Od 1999 roku do szpitala trafił już sprzęt medyczny od WOŚP o łącznej wartości 2,5 mln zł. Służy on ratowaniu zdrowia i życia najmłodszych pacjentów głównie na Intensywnej Terapii Noworodka, ale także na Pediatrii czy Otolaryngologii.

Komentarze