Innowacyjny projekt miejski wchodzi do podstawówek w Elblągu! Dzieci będą programowały drogę z miejsca zamieszkania do szkoły. Wszystko zgodnie z zasadami ruchu drogowego, zasadami bezpieczeństwa i oczywiście pod okiem nauczycieli i policjantów.

Pomogą w tym niezwykłe Ozoboty, małe roboty edukacyjne, które dzieci z łatwością mogą programować za pomocą kredek lub mazaków. Pomysł na użycie nowych technologii w wymiarze edukacyjnym zrodził się w Szkole Podstawowej nr 19 w Elblągu. To właśnie tam odbyła się dzisiaj (4 października) lekcja pokazowa innowacyjnego, miejskiego programu – „Programujemy bezpieczeństwo”.

W Szkole Podstawowej nr 19 w Elblągu odbyła się dzisiaj (4 października) lekcja pokazowa miejskiego projektu „Programujemy bezpieczeństwo”, który będzie realizowany pod patronatem Prezydenta Elbląga w ramach programu „Bezpieczny Elbląg”. W te nowatorskie zajęcia, w wymowny sposób traktujące bezpieczeństwo najmłodszych na drodze, włączają się elbląscy policjanci z ruchu drogowego oraz prewencji kryminalnej. Wspólnie z nauczycielami będą oni prowadzić w elbląskich podstawówkach lekcje.

– Policja elbląska od lat włącza się w tego rodzaju przedsięwzięcia, patronuje i udziela wsparcia merytorycznego podmiotom, których inicjatywa i realizowane w jej ramach zadania służą nadrzędnemu celowi jakim jest bezpieczeństwo. Przykładem tego jest szereg działań w ramach programu „Bezpieczny Elbląg”. W tym konkretnym przypadku poza wsparciem merytorycznym naszych ekspertów, w zadaniach będą uczestniczyć sami policjanci. Cieszy nas fakt, że mamy coraz więcej propozycji współdziałania, których celem jest edukacja dzieci w zakresie bezpiecznych zachowań, np. w szkole, na ulicy, w czasie wolnym, na drodze. – mówił insp. Robert Muraszko, Komendant Miejski Policji w Elblągu.

Jak to ma działać…

Po specjalnie przygotowanych matach, ze skrzyżowaniami ulic i znakami drogowymi, będą poruszały się Ozoboty. Te małe roboty edukacyjne będą programowane przez dzieci, które mają zgłębiać tajniki, nie tylko samego programowania, ale także bezpiecznego poruszania się po ulicy. Wszystko za pomocą kredek i flamastrów, które w odpowiednio użytej sekwencji kolorów, składają się na kody. Ozobot rozpoznaje ich sekwencje i podążą ich śladem. Różnokolorowe polecenia powodują przyspieszenie prędkości robocika, obroty, zatrzymanie się oraz omijanie przeszkody (np. budynku). Za pomocą kredek lub flamastrów dzieci będą mogły w prosty sposób napisać swój pierwszy program o bezpieczeństwie.

– Jest to inicjatywa skierowana do nowoczesnej edukacji XXI wieku. Chcemy pokazać, że programowania można uczyć odpowiedzialnie, w codziennych działaniach dydaktycznych i niezależnie od realizowanych aktualnie treści. Można programować na edukacji historycznej, matematycznej, artystycznej, kulturoznawczej i co ważne – bezpieczeństwa. – podkreślił Edward Pietrulewicz, Dyrektor SP 19 w Elblągu.

Na spotkaniu obecny był Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga, inspektor Robert Muraszko, Komendant Miejski Policji w Elblągu, policjanci, nauczyciele.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Komentarze