Dziś, 24 września na zaproszenie Michała Missana, kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Elbląga do naszego miasta przyjechała była Minister Zdrowia oraz Premier RP Ewa Kopacz.

Spotkanie odbyło się o godzinie 18.00 w Hotelu Arbiter, Ewa Kopacz rozmawiała z elblążanami o problemie szczepień w Polsce, in vitro oraz opiece nad osobami starszymi, nie zabrakło również pytań od publiczności.

In vitro

„To my rozpoczęliśmy proces uszczęśliwiania ludzi, koszt zapłodnienia jest bardzo wysoki, postanowiliśmy tym ludziom pomóc, wiem, że w Polsce jest około 1 miliona par, które dzisiaj leczą się ponad rok i niestety nie mają szansy na to by mieć w sposób naturalny swoje potomstwo. Metoda In vitro jest metodą, która sprawdziła się w wielu krajach europejskich i na świecie, w związku z tym postanowiliśmy nie cofać się. Dzięki naszemu programowi urodziło się blisko 10 tysięcy dzieci, to jest 10 tysięcy zadowolonych rodzin, którym daliśmy chwilę radości, satysfakcji i wiary w to, że Państwo ich nie zostawiło w tym najtrudniejszym czasie” – mówiła Ewa Kopacz.

Leczenie metodą in vitro znalazło się w programie wyborczym Michała Missana, kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Elbląga.

Szczepionki

Grażyna Kluge, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do sejmiku wojewódzkiego spytała byłą premier RP Ewę Kopacz o szczepionki, czy szczepić, czy nie?

„Ewa Kopacz przypomniała, że w była tym przywódcą, który jako jeden z nielicznych postanowił nie kupić szczepionek na A/H1N1 – „Mieliśmy siłę i determinację, żeby powiedzieć całej Europie nie, potem cała Europa odnotowywała działania uboczne po tych szczepionkach, kiedy okazało się, że są nic nie warte, a nawet szkodliwe” – mówiła Ewa Kopacz

„Oprócz szczepionek sezonowych są szczepionki w kalendarzu szczepień, to są te szczepionki, którymi w większości wy byliście szczepieni, ja byłam szczepiona, szczepiłam moje dziecko, a teraz namawiam moją córkę żeby szczepiła, szczepiła przeciwko odrze, tężcowi, śwince, różyczce itd. Wszystkie te szczepionki w kalendarzu szczepień nie znalazły się tam przypadkowo. Te szczepionki są przebadane, pod tą listą podpisują się kolejni ministrowie zdrowia, oni wiedzą, że to szczepienie, które znalazło się na liście szczepień obowiązkowych jest sprawdzone , nieszkodliwe i pomaga” –dodała Ewa Kopacz.

Opieka nad osobami starszymi

„Jak jesteśmy młodzi, to wydaje nam się, że cały świat do nas należy i że to my wymyślamy wszystko co najmądrzejsze, ale tak naprawdę powinniśmy skorzystać z tego co mówią nasze mamy i babcie, bo one niekiedy może nie mają poparcia w stopniach naukowych, ale mają tak zwaną prawdę życiową, której nam często brakuje. Szacunek dla tych osób, które nas wychowały, które doprowadziły do tego, że dzisiaj w XXI wieku jesteśmy państwem europejskim, państwem, z którymi Europa się liczy. (poza ostatnimi 3 latami, kiedy ta ekipa dąży żebyśmy byli kompletnie wyizolowani i żeby bardziej z nas się śmiali niż nas szanowali)” – mówiła Ewa Kopacz.

„To są osoby, które zasługują szczególnie wtedy, kiedy są zupełnie same. My zbudowaliśmy około 300 domów opieki społecznej. Cały system opieki społecznej nad osobami starszymi, a słyszymy, że dopiero „oni” zauważyli seniorów. Czy trzeba kłamać, żeby rządzić” – dodała Ewa Kopacz.

„Tak jak patrzę na naszego kandydata, który będzie startował, który ma tą wrażliwość medyczną, ma odpowiedzialność medyczną, będzie myślał o tych swoich podopiecznych, i biorąc za nich odpowiedzialność zrobi wszystko, żeby tym ludziom ułatwić życie. Jestem przekonana, że jeśli oddacie głos na Michała Missana, człowieka, który wywodzi się ze służby zdrowia, to tak jak byście oddawali głos na kogoś bardzo bliskiego, czyli osobę, która ma odpowiednią wrażliwość, przyzwoitość i zna największe bolączki mieszkańców Elbląga” – przekonywała Ewa Kopacz.

Zdjęcia

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze