Wyborcze oszustwo, apelujemy do kandydatów na radnych! Wybory samorządowe odbędą się równo za miesiąc, w Elblągu PKW zarejestrowała 5 komitetów wyborczych, wśród kandydatów na radnych znajdują się dyrektorzy szkół, czy po uzyskaniu mandatu zrezygnują z funkcji dyrektora?

Zgodnie z art. o samorządzie gminnym osoba wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat, oraz wykonywać funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy.

Mimo to niektórzy dyrektorzy postanowili wystartować w tegorocznych wyborach samorządowych do Rady Miasta nie informując wyborców o swojej decyzji, czy zrezygnują z funkcji dyrektora.

W przypadku, kiedy dyrektor szkoły uzyska mandat radnego, a następnie z niego zrezygnuje chcąc dalej pełnić funkcję dyrektora jego mandat przepada, a w jego miejsce wchodzi kandydat na radnego z tej samej listy, który niekoniecznie cieszył się zaufaniem wyborców. Czy to jest w porządku?

Apelujemy do dyrektorów, którzy zdecydowali się kandydować do Rady Miasta aby ogłosili elblążanom swoją decyzję już dziś – czy wybiorą mandat radnego, czy będą chcieli nadal pełnić funkcję dyrektora?

„Na listach obecnego Prezydenta Witolda Wróblewskego kandydują dyrektorzy szkół elbląskich, którzy nie mogą łączyć swojej obecnej pracy zawodowej z funkcją radnego. Jest to na dodatek robione z premedytacją, co widzieliśmy już 4 lata temu. Właściwie to jest takie nadużycie zaufania wyborców” – uważa Cezary Balbuza.

Również według Piotra Opaczewskiego opisywany przez nas mechanizm można nazwać oszustwem.

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze