Reklamy
Strona główna » Wydarzenia » Dwa medale elblążanki na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików
Społeczeństwo Wydarzenia

Dwa medale elblążanki na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików

Dwa medale elblążanki na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Wiktoria Gabis, z klubu WKS Flota Elbląg, zdobyła dwa brązowe medale na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w strzelectwie sportowym, które zakończyły się właśnie w Bydgoszczy. Startowała w konkurencjach karabin sportowy i karabin pneumatyczny.

W dniach 13-16 września w Bydgoszczy odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w strzelectwie sportowym, których celem było wyłonienie mistrzów regionu wśród młodych sportowców.

W licznie obsadzonych zawodach rywalizowali strzelcy z województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Zachodniopomorskiego. Pojedynek toczył się w zarówno w konkurencjach pneumatycznych jak i kulowych.

Dwa brązowe medale wywalczyła Wiktoria Gabis – 15 letnia reprezentantka klubu WKS Flota Elbląg. Startowała w konkurencjach karabin pneumatyczny i karabin sportowy, rozgrywanych odpowiednio na 10 i 50 metrach. W karabinie sportowym do srebrnego medalu zabrakło jej zaledwie 0,9 punktów. Za zajęte miejsca Wiktoria zdobyła również tzw. pierwsze kółko olimpijskie.

„Bardzo mnie cieszy wynik naszej zawodniczki. Wiktoria pracuje na treningach, czego efekty widać na zawodach. Liczymy na jej następne sukcesy” – mówi trener medalistki Jerzy Domeracki, prezes WKS Flota Elbląg.

„Młodzież z naszego klubu zdobywa kolejne kolejne medale na ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach. Mam nadzieję, że coraz więcej młodych elblążan będzie przychodziło na treningi. Mamy dla nich dobre warunki. Zapraszamy na strzelanie razem z rodzicami „- dodaje Domeracki.

W przyszłym tygodniu reprezentacja młodzików WKS Flota Elbląg wyjeżdża na Mistrzostwa Polski, które rozpoczynają się 27 września.

Red.

Reklamy

Komentarze

Wiadomości Wideo

ENS Studio – produkcja filmów i zdjęć

Śledź Nas

Instagram

Calendar

Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Sie   Paź »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

RSS Meks Blog

 • What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? 15/11/2018
  Want to learn what is a slug in WordPress and how important it is for your blog or a website? Take a look at our detailed guide and follow these tips on optimizing it for better SEO results! The post What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? appeared first on […]
  Ivana Cirkovic
 • 16 best free Social Media plugins for WordPress 08/11/2018
  An extensive list of great free social media plugins for WordPress to easily increase your website traffic and boost your social media appearance. The post 16 best free Social Media plugins for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The ultimate guide to MailChimp for WordPress 31/10/2018
  Want to know how to use MailChimp for WordPress? Look no more than this guide of ours, filled with all the tips and advice you need! The post The ultimate guide to MailChimp for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 3 easy ways to increase WordPress upload size limit 24/10/2018
  Looking for a way to fix the upload limit issue and increase WordPress upload size? Here are 3 ways to do it yourselves! The post 3 easy ways to increase WordPress upload size limit appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Quickly find which WordPress template file is currently being used 19/10/2018
  A simple code snippet you can use whenever you need to find out which WordPress template file is being used on the current page. The post Quickly find which WordPress template file is currently being used appeared first on Meks.
  Meks
 • 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue 17/10/2018
  What would be some of the best blog monetization tips you can implement to earn more money blogging? Here's what we advise you. The post 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages 10/10/2018
  Want to learn how to create anchor links in WordPress in a quick and easy way? We've got you covered! The post The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 03/10/2018
  No more stress about your video work – with these video editing apps, you’ll have compelling video content in no time and all by yourselves! The post 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • How to set up autoblogging with WordPress 28/09/2018
  What is autoblogging and which tools to use to set it up with WordPress? The post How to set up autoblogging with WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Top vlogging tips for beginners 19/09/2018
  Are you missing any of these vlogging tips that may help in getting your vlog career on track? The post Top vlogging tips for beginners appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic

Text

Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.