Jerzy Wcisła: PiS niszczy demokrację, trzeba ich odsunąć od władzy. Już 21 października odbędą się wybory samorządowe, senator Jerzy Wcisła opowiedział nam o kandydacie Koalicji Obywatelskiej oraz wizji na samorząd.

Dlaczego PO ostatecznie nie poparła Witolda Wróblewskiego?

-Są tego dwie przyczyny. Jedna o charakterze ogólnokrajowym, dążyliśmy do tworzenia dużej koalicji, ponieważ jest jeden cel, który każdemu powinien przyświecać – odsunąć PiS od władzy, bo PiS jest partą antydemokratyczną. W ramach porozumień zawiązała się Koalicja Obywatelska, która obowiązuje w wyborach samorządowych. Kontynuowanie porozumienia z PSL wymagałoby przystąpienie PSL-u do Koalicji Obywatelskiej.

Rozmawialiśmy z prezydentem Wróblewskim, czy jest skłonny rozmawiać z Koalicją Obywatelską o tym żebyśmy wspólnie zadecydowali kto będzie naszym kandydatem na prezydenta, takiej akceptacji ze strony Witolda Wróblewskiego nie było.

Drugą przyczyną jest nie najlepiej funkcjonująca koalicja w tej kadencji, efekt jest taki, że wystawiamy własnego kandydata na prezydenta – Michała Missana.

Na ostatniej konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej została przedstawiona wizja jednego gospodarza, mógłby Pan to rozwinąć?

– PO jeszcze w czasach koalicji z PSL-em o tym mówiła, że należy bardzo radykalnie ograniczyć władze administracji państwowej, chodzi o wojewodów. Jeśli zdecydowaliśmy się na to, że w terenie rządzą samorządy, i im oddajemy władze, to ją oddajmy.

Chcemy zlikwidować funkcję wojewody, jest samorząd wybrany przez mieszkańców i on powinien sprawować władztwo, a o tym jak działa województwo, to najlepiej pokazała ubiegłoroczna powódź, gdzie wojewoda pomorski kompletnie nie orientował się co w jego województwie się dzieje i tam gdzie była klęska, tam on mówił o jakimś zagrabianiu liści…

Czyli umacnianie roli samorządu?

– Taka decyzja z pewnością umocniłaby samorząd, jesteśmy przeciwni ingerencji poza tą ingerencją uzasadnioną np. względami bezpieczeństwa Państwa, obronności, reagowania w sytuacjach kryzysowych. Natomiast teraz władza powiększa swój zakres władzy np. w przypadku oświaty, gdzie kurator ma prawo mieszać się w decyzje samorządowe – jesteśmy temu całkowicie przeciwni. Polska samorządna ma być Polską rządzoną z wysokości samorządu, a nie Warszawy.

Przesuwanie władztwa Państwowego na regiony, to co teraz PiS robi jest śmiertelne dla Polski. Najlepsza rzecz jaka udała się w transformacji to utworzenie samorządów.

PiS z kolei idzie w drugą stronę, czyli dalszą centralizację

-Mówiłem w Elblągu wielokrotnie, że PiS jest partią autorytarną i wcześniej czy później doprowadzi do rządów totalitarnych, tak się rodziły totalitaryzmy.

Czasami także dziennikarze mieli do mnie pretensje, bo totalitaryzm kojarzy się u nas z nazizmem, komunizmem, z obozami zagłady i słusznie, tylko to jest już ostatni element, pierwsze elementy to przejmowanie różnych struktur władzy i dziś mamy z tym do czynienia.

Sądów nie przejmuje się po to by usprawnić ich działalność, gdyby tak było to pewnie byśmy temu przyklaskiwali, mi się zdarza w senacie głosować z przekonaniem za projektami pisowskimi, ale widzę, że w wielu elementach wcale nie chodzi o usprawnienie, dziś mamy przedłużenie procedur sądowych, chodziło o wymiatanie ludzi, którzy nie będą służyli PiS-owi.

To samo dotyczy samorządów, są pewne sfery państwa, nad którymi polityk nie powinien mieć żadnej władzy, jednym to jest samorząd, drugim jest sąd, to są filary na którym stoi demokratyczne państwo, jeśli się jeden z tych filarów wyjmie to państwo się zawala, demokracja się zawala, i my jesteśmy przededniu zawalenia demokracji w Polsce, już dziś nie wiadomo kto jest prawowitym sędzią.

PiS niszczy demokrację w Polsce, to nie jest inny model, to jest po prostu niszczenie kanonów demokracji i dlatego musimy budować szeroką koalicję, po to aby PiS odsunąć od władzy tak jak powinno się w pewnym momencie odsunąć Hitlera od władzy, bo to jest ten sam sposób rządzenia.

Dlaczego elblążanie mieliby wybrać kandydata Koalicji Obywatelskiej Michała Missana?

-Michał Missan jest młodym pokoleniem w stosunku do swoich konkurentów, jest młodym nie tylko wiekiem ale także otwartością, Michał jest człowiekiem, który w przeciwieństwie do swoich konkurentów umie współpracować z ludźmi, którym dobro miasta leży na sercu, ja to wiem, bo z nim współpracuję, ale mówię to także dlatego, że właśnie jego konkurenci słabo to potrafią robić.

Rozwiązania, które będzie wybierał Michał Missan dla Elbląga będą na pewno szeroko konsultowane i omawiane z różnymi środowiskami, dzisiaj tej atmosfery nie ma, Michał Missan odbuduje samorządność w samym Elblągu.

Michał jest też europejczykiem, Elbląg za jego rządów będzie miastem, które lgnie do rozwiązań europejskich, ma pomysł na sojusz z Pomorzem, ja słyszę od wielu polityków, że oni też chcą to robić, ale oni nie mają żadnej możliwości na realizację współpracy z Pomorzem. Każdy kto ma świadomość możliwości PiS-u współpracy ze środowiskami pomorskimi ten wie, że PiS się z nikim nie dogada na Pomorzu, tam jest inna mentalność, inne widzenie świata, a Michał Missan oraz ci ludzie, którzy go otaczają takie możliwości będą mieli.

Rozmowę przeprowadził Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze