Reklamy
Strona główna » Wydarzenia » Jerzy Wcisła: PiS niszczy demokrację, trzeba ich odsunąć od władzy
Społeczeństwo Wiadomości Polityczne Wydarzenia

Jerzy Wcisła: PiS niszczy demokrację, trzeba ich odsunąć od władzy

Jerzy Wcisła: PiS niszczy demokrację, trzeba ich odsunąć od władzy. Już 21 października odbędą się wybory samorządowe, senator Jerzy Wcisła opowiedział nam o kandydacie Koalicji Obywatelskiej oraz wizji na samorząd.

Dlaczego PO ostatecznie nie poparła Witolda Wróblewskiego?

-Są tego dwie przyczyny. Jedna o charakterze ogólnokrajowym, dążyliśmy do tworzenia dużej koalicji, ponieważ jest jeden cel, który każdemu powinien przyświecać – odsunąć PiS od władzy, bo PiS jest partą antydemokratyczną. W ramach porozumień zawiązała się Koalicja Obywatelska, która obowiązuje w wyborach samorządowych. Kontynuowanie porozumienia z PSL wymagałoby przystąpienie PSL-u do Koalicji Obywatelskiej.

Rozmawialiśmy z prezydentem Wróblewskim, czy jest skłonny rozmawiać z Koalicją Obywatelską o tym żebyśmy wspólnie zadecydowali kto będzie naszym kandydatem na prezydenta, takiej akceptacji ze strony Witolda Wróblewskiego nie było.

Drugą przyczyną jest nie najlepiej funkcjonująca koalicja w tej kadencji, efekt jest taki, że wystawiamy własnego kandydata na prezydenta – Michała Missana.

Na ostatniej konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej została przedstawiona wizja jednego gospodarza, mógłby Pan to rozwinąć?

– PO jeszcze w czasach koalicji z PSL-em o tym mówiła, że należy bardzo radykalnie ograniczyć władze administracji państwowej, chodzi o wojewodów. Jeśli zdecydowaliśmy się na to, że w terenie rządzą samorządy, i im oddajemy władze, to ją oddajmy.

Chcemy zlikwidować funkcję wojewody, jest samorząd wybrany przez mieszkańców i on powinien sprawować władztwo, a o tym jak działa województwo, to najlepiej pokazała ubiegłoroczna powódź, gdzie wojewoda pomorski kompletnie nie orientował się co w jego województwie się dzieje i tam gdzie była klęska, tam on mówił o jakimś zagrabianiu liści…

Czyli umacnianie roli samorządu?

– Taka decyzja z pewnością umocniłaby samorząd, jesteśmy przeciwni ingerencji poza tą ingerencją uzasadnioną np. względami bezpieczeństwa Państwa, obronności, reagowania w sytuacjach kryzysowych. Natomiast teraz władza powiększa swój zakres władzy np. w przypadku oświaty, gdzie kurator ma prawo mieszać się w decyzje samorządowe – jesteśmy temu całkowicie przeciwni. Polska samorządna ma być Polską rządzoną z wysokości samorządu, a nie Warszawy.

Przesuwanie władztwa Państwowego na regiony, to co teraz PiS robi jest śmiertelne dla Polski. Najlepsza rzecz jaka udała się w transformacji to utworzenie samorządów.

PiS z kolei idzie w drugą stronę, czyli dalszą centralizację

-Mówiłem w Elblągu wielokrotnie, że PiS jest partią autorytarną i wcześniej czy później doprowadzi do rządów totalitarnych, tak się rodziły totalitaryzmy.

Czasami także dziennikarze mieli do mnie pretensje, bo totalitaryzm kojarzy się u nas z nazizmem, komunizmem, z obozami zagłady i słusznie, tylko to jest już ostatni element, pierwsze elementy to przejmowanie różnych struktur władzy i dziś mamy z tym do czynienia.

Sądów nie przejmuje się po to by usprawnić ich działalność, gdyby tak było to pewnie byśmy temu przyklaskiwali, mi się zdarza w senacie głosować z przekonaniem za projektami pisowskimi, ale widzę, że w wielu elementach wcale nie chodzi o usprawnienie, dziś mamy przedłużenie procedur sądowych, chodziło o wymiatanie ludzi, którzy nie będą służyli PiS-owi.

To samo dotyczy samorządów, są pewne sfery państwa, nad którymi polityk nie powinien mieć żadnej władzy, jednym to jest samorząd, drugim jest sąd, to są filary na którym stoi demokratyczne państwo, jeśli się jeden z tych filarów wyjmie to państwo się zawala, demokracja się zawala, i my jesteśmy przededniu zawalenia demokracji w Polsce, już dziś nie wiadomo kto jest prawowitym sędzią.

PiS niszczy demokrację w Polsce, to nie jest inny model, to jest po prostu niszczenie kanonów demokracji i dlatego musimy budować szeroką koalicję, po to aby PiS odsunąć od władzy tak jak powinno się w pewnym momencie odsunąć Hitlera od władzy, bo to jest ten sam sposób rządzenia.

Dlaczego elblążanie mieliby wybrać kandydata Koalicji Obywatelskiej Michała Missana?

-Michał Missan jest młodym pokoleniem w stosunku do swoich konkurentów, jest młodym nie tylko wiekiem ale także otwartością, Michał jest człowiekiem, który w przeciwieństwie do swoich konkurentów umie współpracować z ludźmi, którym dobro miasta leży na sercu, ja to wiem, bo z nim współpracuję, ale mówię to także dlatego, że właśnie jego konkurenci słabo to potrafią robić.

Rozwiązania, które będzie wybierał Michał Missan dla Elbląga będą na pewno szeroko konsultowane i omawiane z różnymi środowiskami, dzisiaj tej atmosfery nie ma, Michał Missan odbuduje samorządność w samym Elblągu.

Michał jest też europejczykiem, Elbląg za jego rządów będzie miastem, które lgnie do rozwiązań europejskich, ma pomysł na sojusz z Pomorzem, ja słyszę od wielu polityków, że oni też chcą to robić, ale oni nie mają żadnej możliwości na realizację współpracy z Pomorzem. Każdy kto ma świadomość możliwości PiS-u współpracy ze środowiskami pomorskimi ten wie, że PiS się z nikim nie dogada na Pomorzu, tam jest inna mentalność, inne widzenie świata, a Michał Missan oraz ci ludzie, którzy go otaczają takie możliwości będą mieli.

Rozmowę przeprowadził Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze

Wiadomości Wideo

ENS Studio – produkcja filmów i zdjęć

Śledź Nas

Instagram

Calendar

Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Sie   Paź »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

RSS Meks Blog

 • What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? 15/11/2018
  Want to learn what is a slug in WordPress and how important it is for your blog or a website? Take a look at our detailed guide and follow these tips on optimizing it for better SEO results! The post What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? appeared first on […]
  Ivana Cirkovic
 • 16 best free Social Media plugins for WordPress 08/11/2018
  An extensive list of great free social media plugins for WordPress to easily increase your website traffic and boost your social media appearance. The post 16 best free Social Media plugins for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The ultimate guide to MailChimp for WordPress 31/10/2018
  Want to know how to use MailChimp for WordPress? Look no more than this guide of ours, filled with all the tips and advice you need! The post The ultimate guide to MailChimp for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 3 easy ways to increase WordPress upload size limit 24/10/2018
  Looking for a way to fix the upload limit issue and increase WordPress upload size? Here are 3 ways to do it yourselves! The post 3 easy ways to increase WordPress upload size limit appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Quickly find which WordPress template file is currently being used 19/10/2018
  A simple code snippet you can use whenever you need to find out which WordPress template file is being used on the current page. The post Quickly find which WordPress template file is currently being used appeared first on Meks.
  Meks
 • 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue 17/10/2018
  What would be some of the best blog monetization tips you can implement to earn more money blogging? Here's what we advise you. The post 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages 10/10/2018
  Want to learn how to create anchor links in WordPress in a quick and easy way? We've got you covered! The post The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 03/10/2018
  No more stress about your video work – with these video editing apps, you’ll have compelling video content in no time and all by yourselves! The post 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • How to set up autoblogging with WordPress 28/09/2018
  What is autoblogging and which tools to use to set it up with WordPress? The post How to set up autoblogging with WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Top vlogging tips for beginners 19/09/2018
  Are you missing any of these vlogging tips that may help in getting your vlog career on track? The post Top vlogging tips for beginners appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic

Text

Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.