Przed nami Elbląskie Święto Chleba! Jarmark produktów regionalnych i sztuki ludowej, koncerty, wspólne gotowanie, wizyta miast partnerskich, akcje profilaktyczne – od 31 sierpnia do 2 września już po raz trzynasty na Starym Mieście odbędzie się Elbląskie Święto Chleba. O atrakcjach, jakie przygotowane zostały podczas imprezy dla mieszkańców i turystów Prezydent Witold Wróblewski informował podczas konferencji prasowej.

„Serdecznie zapraszam. Tradycyjnie już na zakończenie wakacji zapraszamy do naszego miasta na Elbląskie Święto Chleba. W tym roku impreza odbędzie się w dniach od 31 sierpnia do 2 września. To już 13 edycja naszego przedsięwzięcia, które jest rozpoznawalną marką nie tylko w naszym mieście i regionie, ale i w całym kraju. Elbląskie Święto Chleba to przede wszystkim jarmark produktów regionalnych” – mówił Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

„Na tę chwilę mamy już potwierdzonych 160 wystawców. Elblążanie i turyści odwiedzający nasze miasto będą mogli spróbować wyśmienitych wypieków z różnych zakątków naszego kraju oraz z zagranicy, czy kupić rękodzieło. Świętować z nami będą nasi przyjaciele z miast partnerskich z Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec. Czekamy na kolejne potwierdzenia. W tym roku mamy też nowych partnerów. Zapraszamy mieszkańców na wspólne gotowanie żurku i grochówki z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni. Po raz pierwszy również Elbląskie Święto Chleba będzie organizowane przy udziale Narodowego Funduszu Zdrowia” – podkreślał Prezydent Witold Wróblewski.

Święto Chleba to także koncerty, prezentacje artystyczne, wyścigi smoczych łodzi, czy inscenizacje historyczne. Przed publicznością wystąpią dzieci i młodzież z elbląskich szkół i Młodzieżowego Domu Kultury, zespoły z miast partnerskich.

– Wystąpią także zespoły: Las Melinas, Planogram, czy Vespa. Gwiazdą Elbląskiego Święta Chleba będą Krzesimir Dębski i Kamil Radzimowski Band, z koncertem zatytułowanym „Egzotyczna podróż”. Będą również nowości. Jedną z nich będzie potańcówka z wodzirejem, która odbędzie się w sobotę ok. 20 w Galerii EL. To będzie zabawa przy utworach ludowych. Kolejna to parada świateł, która odbędzie się również w sobotę, po zmroku. Jej uczestnicy z lampionami przejdą ulicami Starego Miasta – zaznaczyła Barbara Szyłak z Departamentu Promocji i Kultury UM w Elblągu.

Podczas Elbląskiego Święta Chleba będzie można zadbać o zdrowie. Dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia w sobotę i niedzielę panie będą mogły wykonać mammografię.

Organizację tegorocznego Święta Chleba finansowo wsparli sponsorzy oraz Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin w ramach projektu „Europejska wspólnota chleba jak wartość tradycji, kultury i obyczajów”.

Źródło: UM Elbląg

Komentarze