Dziś elblążanie dostali SMS z ostrzeżeniem pogodowym

0
3443

Dziś elblążanie dostali SMS z ostrzeżeniem pogodowym. „Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe” – dziś takiego smsa otrzymali między innymi mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego.

Tego smsa wysłało dziś do użytkowników smarfonów Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem, które są zapowiadane na piątek. Osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach dostali dziś na swoje telefony komórkowe specjalny komunikat SMS w ramach pilotażowego programu AlertRCB.

Dziś, 10 sierpnia wystartował pilotaż powszechnego systemu ostrzegania SMSami przed zagrożeniami i sytuacjami kryzysowymi. Będziemy od dziś powiadamiani m.in. o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o burzach, silnych wiatrach czy nawałnicach. Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na zagrożonym województwie.

Operatorzy pracują intensywnie nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo.

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze