Ogród egzotyczny pod Elblągiem!

0
5290

Ogród egzotyczny pod Elblągiem! Mało kto wie ale w miejscowości Stalewo, gmina Markusy znajduje się egzotyczny ogród, zajmuje się nim od 2010 roku Pan Sławek wraz z małżonką.

Bananowce, palmy, papaje, plumerie, juki, figi, paulownie,cytryny, pomarańcze, miskant olbrzymi, pałczychy, dziwidło, liczi, tamaryndowce i inne ciekawe rośliny. Do tego ptaki egzotyczne i to wszystko pod Elblągiem, w miejscowości Stalewo.

„Uprawa roślin tropikalnych w naszym klimacie dopiero co się rozwija. Oczywiście jedynym problemem jest zimowanie takich roślin. Mimo to udaje się to z powodzeniem, a wystarczyło tyko zbudować szklarnie przydomową, w które nie spada temperatura zimą poniżej zera ” – mówi nam Pan Sławek.

„Oczkiem w głowie w naszym ogrodzie są oczywiście bardzo szybko rosnące bananowce. Posiadam na stanie 17 odmian bananowców takich jak :

1: Musa acuminata, musa paradisiaca, musa grand nain, musa veinte cohol, musa balbisiana, musa sikkimensis red tiger, ensete ventricosum maurelii, ensete ventricosum zielono listny, musa itinerans india form, musa basjoo, musa yunnanensis, musa velutina, musa chessmani, musa ornata pink flover, musa dajiao, musa balbisiana atia black.
— To przepiękne rośliny ” – dodaje Pan Sławek

„Rosną bardzo szybko, w ciągu jednego sezonu wypuszczają odrosty małych bananowców i tak rodzinka się powiększa. Jeśli stworzymy im dobre warunki, to przez sezon od małej sadzonki potrafią osiągnąć nawet trzy metry wysokości. Oczywiście, to zależy od gatunku, bo są odmiany mniejsze i większe. Większość bananowców rośnie po prostu pod chmurą. Ziemie jaką stosuje do wszystkich roślin to: ziemia przepuszczalna dla kwiatów, warzyw. Podstawą oczywiście jest obornik krowi lub koński. Naturalne nawozy są najlepsze”.

W ogrodzie Pana Sławka znajdziemy również ptaki egzotyczne – „Ptaki czyli zeberki i ryżowiec mają wolierę o wymiarach 180x75x80x. Jak już się przyzwyczają to będą latać po szklarni i chociaż w jakimś stopniu poczują się jak u siebie w klimacie. Kto wie, może z czasem będą miały wyjście do woliery zewnętrznej” – mówi w rozmowie z nami Pan Sławek.

Więcej zdjęć zobaczycie klikając tutaj

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze