Śmierć kilkudniowego dziecka w Elblągu. Prokuratura bada sprawę. Do tego tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek, 11 czerwca, kilkudniowa dziewczynka zmarła w wyniku tzw. śmierci łóżeczkowej.

Prokuratura Rejonowa w Elblągu pod numerem PR 1 Ds. 1052.2018 prowadzi postępowanie w sprawie mającego miejsce w dniu 11 czerwca 2018 roku w Elblągu, nieumyślnego spowodowania śmierci kilkudniowego dziecka, to jest o czyn z art 160 § 2 kk w zb z art. 155 kk.

W toku postępowania pozostającego we wstępnej fazie ustalono, iż pomimo udzielanej pomocy medycznej w związku ze złym stanem zdrowia dziecka, nastąpił jego zgon, uznany za tzw. śmierć łóżeczkową. W sprawie będą wyjaśniane okoliczności zgonu dziewczynki oraz przeprowadzona zostanie sekcja zwłok co pozwoli na ustalenie przyczyny jej śmierci.

Śmierć łóżeczkowa

To zespół nagłego zgonu niemowląt – nagła śmierć pozornie zdrowego niemowlęcia w czasie snu. Co roku w Polsce z powodu SIDS umiera około 200 dzieci. Śmierć łóżeczkowa zdarza się raz na kilka, kilkanaście tysięcy zdrowo urodzonych maluchów. Najczęściej dotyka dzieci w od 1. do 6. miesiąca życia, najwięcej zgonów notuje się w drugim miesiącu od urodzenia.

Ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej jest większe (grupa ryzyka), gdy ciąża była powikłana chorobą matki (zakażenie, niedokrwistość, krwawienie) lub dziecko urodziło się przedwcześnie (wcześniak) lub z małą urodzeniową masą ciała.

Niestety do dzisiaj nie określono bezpośrednich i jednoznacznych przyczyn nagłej śmierci łóżeczkowej. Definiując SIDS, lekarze mówią więc nie o przyczynie, ale raczej o zespole czynników, które mogą prowadzić do śmierci dziecka.

Co możemy zrobić, żeby zapobiec śmierci łóżeczkowej:

– kładźmy malucha do spania na noc na plecach – zmniejszymy niebezpieczeństwo uduszenia się z powodu wciśnięcia buzi w materac czy poduszkę; niektórzy lekarze uważają też, że przy podnoszeniu główki może się zacisnąć tętnica szyjna dziecka;
– wybierzmy twardy, nowy materac dla dziecka;
– nie wkładajmy do łóżeczka dziecka zabawek, pieluszek i innych drobiazgów;
– zadbajmy, żeby pokój nie był przegrzany ani zbyt chłodny;
– urządzajmy regularnie wietrzenie w pokoju, w którym śpi niemowlę;
– nie palmy papierosów w domu;
– nie zasypiajmy z dzieckiem w jednym łóżku, nie kładźmy go też z rodzeństwem;
– pilnujmy regularnego trybu życia dziecka, stałych pór karmienia i spania

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze