Dopłaty do czynszu dla najbiedniejszych rodzin!

  0
  1163

  Dopłaty do czynszu dla najbiedniejszych rodzin. Będą dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start – zdecydował rząd. Ich wysokość określą gminy. Przy przyznawaniu dopłat będzie się liczył dochód oraz liczba osób w rodzinie. Program ma ruszyć od stycznia 2019 r.

  System dopłat ruszyć ma od początku 2019 roku. skorzystają z niego osoby, które nie spełniają kryteriów, by starać się o mieszkanie komunalne. Jednocześnie nie mają zdolności kredytowej, więc nie mogą liczyć na kredyt hipoteczny.

  Aby otrzymać dopłatę, dochód gospodarstwa jednoosobowego nie może przekroczyć 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (obecnie ok. 2 563 zł netto). Limit będzie zwiększany o 30 punktów procentowych (ok. 1 281 zł) za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym. Za nabór najemców odpowiadać będzie gmina.

  Warunkiem podpisania umowy będzie posiadanie przez wskazanych przez gminę najemców zdolności czynszowej (zdolność do regularnego opłacania czynszu). Dopłata będzie przyznawana na 9 lat w stałej wysokości. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

  Resort Inwestycji i Rozwoju, który przygotował projekt, ocenia, że program zwiększy możliwości finansowe najemców i umożliwi płacenie czynszu rynkowego za mieszkanie, którego wynajem zapewnia stabilność życiową. W przypadku inwestorów umożliwi im rozszerzenie dotychczasowej skali działalności o nowy rynek z dużym potencjałem na stabilne i długoletnie źródło przychodów czynszowych.

  Dzięki zastosowaniu dopłat do czynszów oraz włączeniu gmin w proces naboru najemców zmniejsza się ryzyko braku odpowiedniego popytu na mieszkania na wynajem budowane w oparciu o zasady rynkowe. Z kolei samorządy gminne będą miały możliwość zwiększenia zasobu mieszkaniowego na swoim terenie oraz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych lokalnej społeczności bez bezpośredniego angażowania środków publicznych w realizację inwestycji mieszkaniowych.

  Źródło: Money.pl/rp.pl/PAP

  Reklamy

  Komentarze