Wszystkie plaże w Trójmieście zostaną zamknięte! Dwie niebezpieczne miny w Zatoce Gdańskiej

0
2819

Wszystkie plaże w Trójmieście zostaną zamknięte! Dwie niebezpieczne miny w Zatoce Gdańskiej. Bardzo ważną informację podało dziś Radio Gdańsk. W Zatoce Gdańskiej odnaleziono dwie, uznawane za najgroźniejsze, poniemieckie miny z czasów II wojny światowej. Ze względów bezpieczeństwa, na czas neutralizowania min, wszystkie plaże w Trójmieście zostaną zamknięte.

Sytuacja przypomina trochę tę z 2015 roku. W pobliżu Portu Gdynia natrafiono wtedy na 5 podobnych znalezisk podczas prac prowadzonych przez Urząd Morski. W opinii specjalistów, miny o których mowa, są najgroźniejszymi tego typu materiałami, na które można natrafić na dnie Bałtyku.

Jak powiedział w rozmowie z Radiem Gdańsk kmdr. port. Piotr Sikora z Marynarki Wojennej: „To najgorsze miny, typu „GC”. Są bardzo niebezpieczne. W każdej z nich jest 1000 kilogramów ładunku wybuchowego. Dodatkowo, mają zabezpieczenia mechaniczne. W pobliżu min leżą także torpedy, ale one nie stanowią takiego problemu, jak wspomniane miny”.

Ze względów bezpieczeństwa, podczas ich neutralizacji trzeba będzie zamknąć plaże w całym Trójmieście. Zdaniem żołnierzy z 13 Dywizjonu Trałowców w Gdyni, którzy specjalizują się w tego typu akcjach, nie trzeba śpieszyć się z ich neutralizacją.

Jak dodaje Sikora: „Przeleżały tyle lat na dnie, więc bezpiecznie mogą tam leżeć jeszcze kilka tygodni. Akcja zostanie przeprowadzona dopiero po wakacjach, gdy nie będzie już wielu osób kąpiących się w morzu”

Źródło: gospodarkamorska.pl 

fot. Marynarka Wojenna/Marcin Purman

Reklamy

Komentarze