W tej sytuacji możesz śmiało wybić szybę w samochodzie. Wysokie temperatury w połączeniu z roztargnieniem i brakiem odpowiedzialności mogą być niebezpieczne. Pozostawienie psa w nagrzanym aucie to znęcanie się nad nim, nie wspominając już o dziecku.

Jeśli widzimy kogokolwiek – czy to dziecko, czy jakieś zwierzę potrzebujące pomocy nie powinniśmy się wahać i jak najszybciej pomóc. Wiele osób tego nie robi, bo boi się konsekwencji wynikających z wybicia szyby w aucie. Pamiętajmy jednak, że jest to stan wyższej konieczności i osoba, która dokonuje takiego czynu nie popełnia przestępstwa.

Mówi o tym art. 26. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.

Jak się okazuje są jeszcze ludzie, którzy zostawiają własne dzieci w samochodzie na długie godziny. O takim przypadku pisaliśmy 30 kwietnia 2018 roku:

Na parkingu podziemnym CH Ogrody Rosjanka zostawiła dziecko około 3 lat same w aucie i poszła na zakupy.

„Dziecko było same ponad 1,5h. Przestraszone i osłabione dziecko wyciągnęli policjanci. Uchylenie okna w aucie na 2cm nie powoduje że w samochodzie będzie cyrkulacja powietrza ” – informował nas Pan Adam.

Dziecku ostatecznie pomogli policjanci.

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze