25 osobom w weekend w Elblągu policja zatrzymała dowód rejestracyjny. Podczas minionego weekendu policjanci z Elbląga zatrzymali 25 dowodów rejestracyjnych.

„Powodem zatrzymania dowodów rejestracyjnych w 25 przypadkach był zły stan techniczny” – poinformował kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

W trakcie kontroli drogowej policjant ma prawo sprawdzić czy auto nadaje się do jazdy. Policjant może wsiąść do samochodu i przejechać się nim w celu sprawdzenia czy jego stan techniczny nie zagraża bezpieczeństwu. Policjant szczególnie zwróci uwagę na układ hamulcowy i kierowniczy.

Przy sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu nie ma znaczenia ważność badania technicznego pojazdu. Samochód może posiadać aktualne badanie, a dowód rejestracyjny pomimo to i tak może być zatrzymany.

Po zabraniu dowodu rejestracyjnego pojazdu policja zadecyduje czy samochód zostanie odholowany na parking czy kierowca będzie mógł nim jechać do zakładu naprawy lub do domu. Jeżeli policja zdecyduje się na druga opcję wystawi kierowcy pokwitowanie. Na pokwitowaniu nie można jeździć dłużej niż 7 dni.

Dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany, jeżeli samochód ma źle ustawione światła, posiada dodatkowe światła bez atestu, nieprzepisowo przyciemnione szyby, łyse opony, z silnika wycieka olej, hamulce nie działają poprawnie, występują usterki uniemożliwiające bezpieczne kierowanie pojazdem, posiada zbyt głośny wydech, emituje za dużo spalin i wiele innych.

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze