Jako, że zimowa aura na dobre opuściła nasze progi na rzecz pięknej kwiecistej wiosny, pogoda zachęca do spędzania coraz to większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Nie da się ukryć, że wielu osobom wyjdzie to na zdrowie, a przy okazji można pozbyć się nadmiaru tłuszczu nagromadzonego przez zimowe miesiące. Naszym zdaniem świetnym wyjściem będzie postawienie na jednoślady. Jazda na rowerze to bardzo dobra forma dotlenienia organizmu, zadbania o zdrowy ruch. Poprawimy jednocześnie sprawność i odporność.

Od czego zatem zacząć?

Jeśli do tej pory nie byliśmy fanami lub nie myśleliśmy o jeździe na rowerze, to z pewnością naszym pierwszym zadaniem będzie zakupienie roweru. Doczekaliśmy się takich czasów, że w całkiem atrakcyjnej cenie jesteśmy w stanie zakupić nowy egzemplarz, który zagwarantuje bezpieczną i komfortową jazdę. Nowy rower to również bardziej pewny zakup niż stawianie na wątpliwej jakości używane modele. Oczywiście przed zakupem koniecznie powinniśmy sprawdzić najważniejsze kryteria. Wiele z nich powie nam z pewnością pomocny poradnik – jaki rower kupić? Dzięki zawartym w nim informacjom przynajmniej będziemy wiedzieć, co dla początkujących osób będzie najbardziej istotne.

Oczywiście to dopiero początek, gdyż musimy się odpowiednio przygotować do naszej pierwszej wyprawy. Dobrze zatem jest samodzielnie dokonać kilku mniejszych prac przy jednośladzie lub też oddać rower do serwisu, który zadba o jego naoliwienie, sprawdzenie najważniejszych elementów. Nie zapominajmy również o zakupie dodatkowego wyposażenia, jak choćby kluczy, narzędzi, łat na dętki. Mogą się one okazać zbawieniem, jeśli wyruszymy na dalszą trasę, poza miasto.

Odpowiedni ubiór

Ponieważ mówimy o jeździe treningowej połączonej z rekreacją, musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze na rower. Dziś już mało kto wybiera się na rowerowe wyprawy w jeansach czy zwykłej koszulce, bluzie. Wielu producentów oferuje nam stosowne obuwie oraz odzież specjalnie tworzoną właśnie z myślą o cyklistach. Jeżeli wybieramy buty, to powinny być one miękkie i jak najbardziej wygodne. Dobrze jest je łączyć z krótkimi skarpetkami z przewiewnego materiału. Ponieważ mowa o początku sezonu, to nie możemy pozwolić sobie na zbyt skąpy ubiór. Preferowany jest styl na cebulkę, abyśmy przynajmniej u góry posiadali 2-3 warstwy odzieży. Mowa tutaj o koszulce termoaktywnej, bluzie i kurtce rowerowej. Obowiązkowym elementem ubioru są rękawiczki rowerowe, które ochronią nasze dłonie przed uszkodzeniami, odciskami. Nie zapominajmy również o kasku, który jest podstawą bezpieczeństwa. Więcej informacji z tej kategorii znaleźć można w poradniku – Jak ubrać się na wycieczkę rowerową?

Jak trenować?

Jazda na rowerze to trening jak każdy inny. Jako osoby początkujące, nie możemy na dzień dobry wybierać się na kilkudziesięciokilometrowe wycieczki, zwłaszcza po trudniejszym terenie. Nasze ciało musi być stopniowo przyzwyczajane do coraz większego wysiłku, jak i również przyzwyczajone do roweru. Zbyt intensywna jazda może być przyczyną zakwasów, bólu mięśni czy też problemów z siadaniem. Dlatego też na początku sezonu warto wybierać krótsze i łatwiejsze trasy. Decydujmy się na lokalne trasy rowerowe, jazdę po pobliskich ścieżkach, drogach polnych i leśnych. Dopiero z czasem możemy zwiększać sobie obciążenie.

W czasie jazdy nie zapominajmy o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim dbajmy o nawodnienie organizmu. Stosujmy przerwy co kilka, kilkanaście kilometrów, aby uzupełnić płyny. Przy dłuższej wyprawie koniecznie weźmy coś na przegryzienie. Może to być prosta kanapka, batonik energetyczny – dodamy sobie przez to odpowiednio dużo energii na dalszą jazdę.

Pamiętajmy o przepisach!

Nie zapominajmy, że każdego rowerzystę obowiązują określone przepisy, które są zawarte w prawie o ruchu drogowym. Przede wszystkim poruszanie się po drogach publicznych wymaga od nas skończenia 18 lat lub też posiadania karty rowerowej. Brak spełnienia tych warunków to 100 złotych mandatu. Warto jednak wiedzieć, że zapis ten nie dotyczy osób, które nie ukończyły 17 lat.

Obowiązkiem każdego rowerzysty jest korzystanie z drogi rowerowej lub drogi dla rowerów i pieszych. Dopiero w przypadku braku właściwej drogi dla rowerów możliwe jest korzystanie z jezdni. Warto pamiętać, że rowerzysta może używać również chodnika, jeżeli podczas jazdy towarzyszy mu dziecko, które nie ukończyło 10. roku życia. Dodatkowo, jazda po chodniku jest dozwolona w momencie, kiedy znajdujemy się na drodze, na której dopuszczalna prędkość przekracza 50 km/h, a przy tym nie ma obok niej wydzielonej drogi dla rowerów. Po chodniku możemy również poruszać się w sytuacji, gdy panują złe warunki atmosferyczne. Nieuzasadniona jazda po chodniku to mandat w wysokości 50 złotych.

Bardzo istotne jest także wyposażenie roweru, albowiem jakiekolwiek jego braki mogą skutkować mandatem. W naszym jednośladzie koniecznie znajdować się musi co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem. Ponadto musimy posiadać przynajmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem, a także jeden skutecznie działający hamulec. Rower wyposażony winien być również w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. Warto więcej przeczytać o tym, jakie obowiązują przepisy rowerzystów.

Komentarze