Karetka w Pasłęku bez lekarza!

0
812

Karetka w Pasłęku bez lekarza! Stacje pogotowia z całej Polski likwidują karetki specjalistyczne, w których jeździł lekarz. Rannych w wypadkach czy osoby z podejrzeniem zawału będą obsługiwać ratownicy medyczni.

„od 1 maja br. karetki typu S (z lekarzem) w Pasłęku zostaną zlikwidowane. Od tego czasu dyżur pełniła będzie karetka P z dwójką ratowników medycznych. Karetka typu S dojeżdżała będzie w razie potrzeby z Elbląga lub Morąga”  – poinformował Michał Missan , koordynator Działu Ratownictwa Medycznego z Elbląga.

„Projekt Aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu PRM dla województwa warmińsko-mazurskiego, zakładający między innymi przekwalifikowanie stacjonującego w Pasłęku specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego w podstawowy zespół ratownictwa medycznego, przekazany został do zatwierdzenia Ministerstwu Zdrowia. Zmiana ta wynika z wniosku dysponenta, czyli Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu o jej przeprowadzenie, z uwagi na brak możliwości zapewnienia obsady lekarskiej w trzech specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego” – poinformowała Bożena Ulewicz, rzeczniczka prasowa wojewody warmińsko-mazurskiego.

„Wymagania, jakie musi spełniać personel dyżurujący w karetkach pogotowia, określa ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 r. W specjalistycznych ambulansach powinni jeździć lekarze po co najmniej dwóch latach specjalizacji z medycyny ratunkowej bądź kilku dziedzin pokrewnych, m.in. chirurgii, anestezjologii, ortopedii czy chorób wewnętrznych. Wielu medyków nie spełniało tych wymagań, dlatego wejście w życie przepisów kilkakrotnie przekładano ” – czytamy w Gazecie Wyborczej.

„Ostatecznie zaczęły obowiązywać od stycznia, ale problem pozostał. Lekarze nie chcą się bowiem specjalizować z medycyny ratunkowej. Argumentują, że po tej specjalizacji mogą pracować tylko w oddziałach ratunkowych czy w stacjach pogotowia, a dyżury tam nie są łatwe. Jeśli zaś ktoś ma specjalizację z którejś z pokrewnych dziedzin, bez problemu znajdzie pracę w szpitalu czy przychodni” – donosi wyborcza.pl

Więcej wiadomości z serwisu „Społeczeństwo” znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze