Uwaga, przechodzimy na czas letni!

0
538
Ilustracja do teksty

Uwaga, przechodzimy na czas letni! Zmiana czasu nastąpi już w ten weekend, a dokładnie w nocy z 24(sobota) na 25 marca (niedziela). Będziemy przestawiać zegarki godzinę do przodu, a to oznacza, że będziemy spać godzinę krócej. Dzięki tej zmianie zyskujemy dodatkową godzinę światła słonecznego wieczorami, kosztem poranka.

Wiele osób zastanawia się także, o której jest zmiana czasu i kiedy można przestawić zegarek. Zwyczajowo robi się to między godziną 2.00 a 3.00 w nocy. Wiosenna zmiana czasu w marcu 2018 sprawi, że po godzinie 1.59 nastąpi od razu 3.00.

To jednak tylko teoria, bo w praktyce zdecydowana większość zegarków przestawi się sama. Mowa o elektronicznych urządzeniach, telefonach czy telewizorach. Sami musimy przestawić jedynie tradycyjne zegarki na ścianę lub na rękę.

Niedawno pojawił się pomysł, aby zlikwidować zmiany czasu w Polsce, który – co zaskakujące – niemal jednogłośnie został poparty przez wszystkie kluby. Niestety, do zmiany tej negatywnie ustosunkował się rząd.

Jak jednak informowało Radio Zet,  taki pomysł byłby niezgodny z unijną dyrektywą 2000/84/WE, która określa zasady na jakich wprowadza się czas letni. Oznacza to, że na pewno przez najbliższe lata nadal będziemy musieli przestawiać zegarki o godzinę do przodu lub do tyłu, w zależności od nadchodzącej pory roku.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze