Śmierć noworodka w Elblągu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Elblągu, wstępne wyniki przeprowadzonej sekcji wykazały, że 3,5 miesięczny noworodek zachłysnął się pokarmem.

Do tragicznego zdarzenia doszło 21 lutego w jednym z mieszkań w centrum Elbląga.

Według relacji matki wynika, że wieczorem karmiła noworodka, następnego dnia rano dziecko nie dawało żadnego znaku życia.

Na miejsce przyjechała policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Lekarze stwierdzili zgon noworodka.

Na miejsce przyjechał prokurator, który na miejscu podjął decyzję o skierowaniu ciała na sekcję zwłok.

Wstępne wyniki sekcji wskazują na to, że noworodek zachłysnął się pokarmem, jak się dowiadujemy śledczy wykluczyli udział osób trzecich, nikt do tej sprawy nie został zatrzymany.

Śledztwo w tej sprawie jednak się nie zakończyło, policja w Elblągu w dalszym ciągu wykonuje czynności na polecenie prokuratury, wszystko wskazuje na to, że doszło do nieszczęśliwego wypadku.

W lutym policja również prowadziła czynności dochodzeniowe w sprawie śmierci innego noworodka. Jak udało nam się ustalić  nastąpiła w tym przypadku śmierć łóżeczkowa.

Śmierć łóżeczkowa

To zespół nagłego zgonu niemowląt – nagła śmierć pozornie zdrowego niemowlęcia w czasie snu. Co roku w Polsce z powodu SIDS umiera około 200 dzieci. Śmierć łóżeczkowa zdarza się raz na kilka, kilkanaście tysięcy zdrowo urodzonych maluchów. Najczęściej dotyka dzieci w od 1. do 6. miesiąca życia, najwięcej zgonów notuje się w drugim miesiącu od urodzenia.

Ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej jest większe (grupa ryzyka), gdy ciąża była powikłana chorobą matki (zakażenie, niedokrwistość, krwawienie) lub dziecko urodziło się przedwcześnie (wcześniak) lub z małą urodzeniową masą ciała.

Niestety do dzisiaj nie określono bezpośrednich i jednoznacznych przyczyn nagłej śmierci łóżeczkowej. Definiując SIDS, lekarze mówią więc nie o przyczynie, ale raczej o zespole czynników, które mogą prowadzić do śmierci dziecka.

Co możemy zrobić, żeby zapobiec śmierci łóżeczkowej:

– kładźmy malucha do spania na noc na plecach – zmniejszymy niebezpieczeństwo uduszenia się z powodu wciśnięcia buzi w materac czy poduszkę; niektórzy lekarze uważają też, że przy podnoszeniu główki może się zacisnąć tętnica szyjna dziecka;
– wybierzmy twardy, nowy materac dla dziecka;
– nie wkładajmy do łóżeczka dziecka zabawek, pieluszek i innych drobiazgów;
– zadbajmy, żeby pokój nie był przegrzany ani zbyt chłodny;
– urządzajmy regularnie wietrzenie w pokoju, w którym śpi niemowlę;
– nie palmy papierosów w domu;
– nie zasypiajmy z dzieckiem w jednym łóżku, nie kładźmy go też z rodzeństwem;
– pilnujmy regularnego trybu życia dziecka, stałych pór karmienia i spania.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze