Picie alkoholu „pod chmurką” w Elblągu zakazane. Czy będą jakieś wyjątki? Wczoraj, 9 marca w życie weszła ustawa rozszerzająca zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych. . Wyjątki mogą ustanowić władze gminy.

Do tej pory zakaz obejmował jedynie ulice, place i parki. Teraz nowe prawo zakazuje tego praktycznie wszędzie. Niemal każde z miejsc można bowiem określić mianem miejsca publicznego.

Problemem jest brak ustawowej definicji. W takiej sytuacji pojęcie to będzie podlegało swobodnej interpretacji, najczęściej służb porządkowych wystawiających mandaty za złamanie zakazu, co będzie rodzić spory, których finał ostatecznie znajdzie się w sądzie. Dopiero ich orzeczenia mogą ułatwić ocenę przepisów.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, Rada Gminy na mocy uchwały będzie mogła ustanowić wyjątki od zakazu, o ile nie wpłynie to negatywnie m.in. na bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Samorząd gminny otrzymał również możliwość regulowania na swoim terenie sprzedaży alkoholi: do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwa, od 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz powyżej 18 proc. zawartości alkoholu.

Gminy mogą decydować o liczbie punktów sprzedaży napojów alkoholowych, a także wydawać zezwolenia na sprzedaż alkoholu przeznaczonego do picia w miejscu jego sprzedaży.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Źródło: Onet

Komentarze