Ilustracja do tekstu

Policja przypomina: Za to możesz dostać mandat! Policjanci z Elbląga przypominają o obowiązku dokładnego odśnieżania samochodów.

W związku z opadami śniegu pojazdy są pokryte śniegiem oraz warstwą lodu. Na kierujących ciąży obowiązek dokładnego odśnieżenia samochodu. Pojazd musi być utrzymany w sposób, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Zalegający na dachu samochodu śnieg przy gwałtownym hamowaniu, może zsunąć się na szybę, ograniczając widoczność kierującemu. Odśnieżenie pojazdu, przede wszystkim szyb i świateł, zapewni dostateczne pole widzenie kierowcy, prawidłowe oświetlenie pojazdu oraz czytelność tablic rejestracyjnych.

Należy również pamiętać o usunięciu z dachu pojazdu lub przyczepy lodu, który spadając, może spowodować uszkodzenie innego pojazdu lub doprowadzić do wypadku.

Korzystając z prawidłowo utrzymanego pojazdu kierujący zapewni bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego oraz uniknie grzywny w drodze mandatu karnego.

W sytuacji kiedy policja zatrzyma nieodśnieżony pojazd, kierowca naraża się na mandat od 50 do 500 zł i sześć punktów karnych. Za nieczytelne tablice rejestracyjne można dostać 100 zł mandatu i trzy punkty karne.

Warto pamiętać, że odśnieżając pojazd przy włączonym silniku łamiemy dwa przepisy. Pierwszy z nich to zakaz oddalania się oddalania się od auta z uruchomionym silnikiem w terenie zabudowanym, za który grozi nam mandat w wysokości 100 zł.

Drugi to z kolei przepis o zakazie postoju pojazdu z pracującym silnikiem na dłużej niż minutę ze względu na nadmierną emisję spalin lub hałasu – za to przewinienie grozi mandat w wysokości 300 zł, a warto dodać, że w niektórych krajach Europy Zachodniej jest ono karane jeszcze surowiej.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu 882 500 392. 

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze