Ilustracja do tekstu/fot. Łukasz Nosarzewski, Express Elblag

Powódź? Wichura? Elbląg skorzysta z pomocy skazanych! Osadzeni wspomogą miejskie służby w Elblągu w walce z usuwaniem skutków ekstremalnych zjawisk meteorologicznych.

Prezydent Witold Wróblewski podpisał umowę z dyrektorem Aresztu Śledczego w Elblągu o współpracy przy zabezpieczaniu oraz usuwaniu skutków np. powodzi, która zdewastowała miasto kilka miesięcy temu.

Pomoc będzie nieodpłatna, a bardzo potrzebna. Zapewnia szybką mobilizację, bo areszt jest tu na miejscu – przekonuje prezydent. – Będą oni pomagać służbom miejskim. Układać zapory przeciwpowodziowe oraz usuwać skutki powodzi, jak usuwanie naniesionego szlamu – dodaje Wróblewski.

Areszt zobowiązał się do skierowania do prac 15 skazanych w momencie zagrożenia klęską żywiołową lub jej wystąpieniu. Mają oni przejść wnikliwą selekcję. Nie będzie wśród nich przestępców seksualnych oraz osób, które popełniły zbrodnie np. morderstwa. – Będą to osoby dobrze przez nas rozpoznane, do których mamy zaufanie.

Przygotowane mentalnie do takich zadań, które możemy spokojnie przekazywać do pracy zewnętrznej – gwarantuje kpt. Anna Downar, rzecznik Aresztu Śledczego w Elblągu. Zastrzega, że, choć sami nie będą brali udział w akcjach ratunkowych, wytypowani skazani zostaną wcześniej przeszkoleni.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu 882 500 392. 

Red.

Źródło: TVN24

Komentarze