Ilustracja do tekstu

Rewolucja w punktach karnych. Zobacz co się zmieni! Zmiany w przepisach będą obowiązywać od czerwca tego roku.

Zgodnie z nowymi przepisami punkty nie będą sumowane. Niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń, funkcjonariusz będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie 10 punktami. To wcale nie znaczy, że kierowca zatrzymany przez drogówkę dostanie maksymalnie 10 punktów karnych. Wszystko zależy od tego, ile kategorii (dziedzin) przepisów zostanie złamanych.

Kumulacje mają zostać wyeliminowane, kiedy popełnionych zostało kilka wykroczeń w ramach jednej konkretnej kategorii.

Przykład:

Raz punktowane jest wyprzedzanie, tylko raz brak świateł oraz tylko raz przekroczenie prędkości. Policjant wciąż jednak będzie sumował punkty, kiedy łamiących przepisy drogowe manewrów było kilka, ale z różnych „dziedzin” – czyli przykładowo kierowca bez włączonych świateł będzie wyprzedzał na zakazie i rozpędzi się o 30 km/h ponad limit.

Inny przykład:

Załóżmy, że kierowca przekroczył podwójną linię ciągłą (5 pkt), wyprzedzał przed wierzchołkiem wzniesienia (5 pkt), nie upewnił się co do możliwości wyprzedzania (5 pkt) i wreszcie wyprzedzał na przejściu dla pieszych (10 pkt). Obecnie policjant po zsumowaniu wyczynów wpisuje na konto kierowcy 25 punktów karnych (co skutkuje też zatrzymaniem prawa jazdy). Nowym rozporządzeniem resortnarzuca policjantom, by w podobnej sytuacji przyznawali punkty karne jedynie za najpoważniejszy występek – tu byłoby to 10 pkt za „wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi”.

Jak będzie wyglądać zmiana z kasacją punktów karnych?

Obecnie, gdy zbliżamy się do progu 24 punktów karnych, to poprzez zapłacenie wymaganej kwoty i odbyciu uświadamiającego o zagrożeniach szkolenia możemy usunąć ze swojego konta 6 punktów.

Jednak zgodnie ze zmianami po przekroczeniu 24 punktów karnych, kierowca automatycznie nie straci uprawnień. Zostanie skierowany na specjalne szkolenie, natomiast jeśli w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji administracyjnej nie weźmie w nim udziału, wtedy straci prawo jazdy.

Szkolenie ma trwać łącznie 28 godzin, a kierowca musi zarezerwować sobie na nie cztery dni. Koszt wynosi 500 zł, a po jego odbyciu konto z punktami karnymi, wyzeruje się. Uczestnicy zapoznają się z teorią i zostaną poddani badaniom psychologicznym.

Od skierowania na kurs do odzyskania dokumentu nie może minąć więcej niż 6 tygodni. Po odbyciu kursu nie będzie można wziąć w nim udziału przez następne pięć lat. Jeśli w tym czasie kierowca ponownie przekroczy limit 24 punków, straci uprawnienia.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu 882 500 392. 

Red.

Źródło: auto.dziennik.pl

Komentarze