Ilustracja do tekstu

Coraz więcej chorych na odrę. Elbląg zagrożony! W województwie warmińsko-mazurskim są już trzy ogniska odry. Do chorujących do tej pory Ukraińców zaczynają dołączać Polacy. Szef wojewódzkiego sanepidu obawia się, że na tym się nie skończy.

Zdaniem naszego informatora Elbląg może być poważnie zagrożony, a to ze względu na dużą ilość Ukraińców w naszym mieście.

– Z naszych informacji wynika, że na Ukrainie panuje obecnie spora epidemia odry – powiedział Onetowi Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. – Z tego powodu zaczęliśmy rozmawiać z przedsiębiorcami, którzy zatrudniają obcokrajowców z państw, gdzie odra występuje powszechnie. Sugerujemy im rozważenie szczepień tych pracowników, którzy ich jeszcze nie przeszli. Sami natomiast szczepimy wszystkie osoby, które miały kontakt z chorymi. W trzech wykrytych jak dotąd ogniskach zaszczepiliśmy już ponad 800 osób.

Pracodawcy są bardzo zainteresowani szczepieniami i możliwe, że dzięki tym działaniom sanepidu uda się wyhamować rozprzestrzenianie się choroby. W Olsztynku i Ostródzie zachorowało na nią kilkanaście osób.

W ostatnich tygodniach zdiagnozowano odrę w Ostródzie i Olsztynku. W obu przypadkach chodziło o zatrudnionych w tamtejszych zakładach Ukraińców. Teraz jednak chorobę wykryto w kolejnej firmie w Ostródzie. Wirusa złapał pracujący tam Polak, a w przypadku dwóch innych Polaków z tej firmy wciąż trwają badania, które mają potwierdzić wystąpienie u nich choroby.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu 882 500 392. 

Red.

Komentarze