fot. WSZ w Elblągu

Śmierć mózgowa, jak sobie radzi z nią elbląski szpital? W roku 2017 specjalna komisja ds. stwierdzania trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu u pacjentów hospitalizowanych w WSZ w Elblągu w 21 przypadkach jednogłośnie potwierdzała śmierć mózgową pacjenta.

Rzeczywistymi dawcami narządów bądź tkanek zostało 13 osób, od których pobrano 26 nerek, 2 serca, 2 serca tylko na zastawki, 10 razy wątrobę, raz płuco i ośmiokrotnie rogówki.

Raz odstąpiono od pobrania ze względu na sprzeciw wyrażony jeszcze za życia potencjalnego dawcy, 5-krotnie ze względów medycznych ( wiek pacjenta, przebyte choroby) oraz 2-krotnie ze względu na zdecydowany sprzeciw rodziny.

– Narządy i tkanki pobrane w naszym szpitalu w 2017 roku przeszczepiono 39 pacjentom z całego kraju- mówi lek. Katarzyna Chylińska – Wachnianyn. – W roku 2017nasi lekarze wykonali ponad dwukrotnie więcej pobrań narządów i tkanek, niż w roku 2016 czy 2015.
– Często bywa i tak, że narządy pobrane od jednego dawcy ratują życie nawet kilku osobom – podkreśla lekarka i dodaje:

– Pomimo dość powszechnej już wiedzy na ten temat, nadal zdarzają się, i z pewnością będą zdarzać się, rodziny, które nie zgadzają się na pobranie do przeszczepu organów swoich bliskich. Pokutują tu zasłyszane stereotypy, czasem uprzedzenia do służby zdrowia, czasem indywidualne przekonania. Co charakterystyczne, tę niewyobrażalnie trudną decyzję starszym członkom rodziny zmarłego często pomagają podjąć ci młodsi. Oni już inaczej patrzą na kwestię transplantacji organów, są bardziej wyedukowani, częściej na ten temat rozmawiają, rozumieją, o co w tym chodzi – zauważa lekarka.

W roku 2017 ponad dwukrotnie, w stosunku do lat ubiegłych, wzrosła liczba narządów pobranych do przeszczepu od pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

– To bardzo dobra wiadomość – podkreśla lek. Katarzyna Chylińska – Wachnianyn, szpitalna Koordynator ds. Transplantacji, przypominając, że zgoda na transplantację organów po naszej śmierci to przede wszystkim ogromna szansa na uratowanie życia innemu człowiekowi.

Dla bliskich to zawsze wyjątkowo trudna decyzja, mamy więc obowiązek ją uszanować. Ale nie ukrywamy, jak bardzo w takich przypadkach liczy się każda godzina.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Red.

Reklamy

Komentarze