Ilustracja do tekstu

Specjalna jednostka policji w Elblągu. Czym się zajmuje? Mowa tu o CBŚP. Dziś przybliżymy Wam bardziej na czym polega ich praca.

Centralne Biuro Śledcze Policji – jednostka organizacyjna Policji służby śledczej realizująca na obszarze całego kraju zadania w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Centralne Biuro Śledcze zostało powołane 15 kwietnia 2000 przez Komendanta Głównego Policji. Powstało ono z połączenia działającego od 1994 Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną oraz działającego od 1997 Biura do Spraw Narkotyków.

Praca CBŚP to nie tylko sama realizacja, nie samo fizyczne zatrzymanie, ale również część tak zwana operacyjna, czyli obserwacja, która ma duże zadanie do wykonania przed samym zatrzymaniem.

Obserwacja

Funkcjonariusze CBŚP podczas obserwacji w niczym nie przypominają policjantów, wtapiają się tło, często patrol odgrywa rolę rodziny: mąż, żona, dziecko.

Potrafią wtopić się i udawać np kelnera w restauracji, pokojówkę, czy w centrum handlowym zupełnie niepozornego klienta. Istota polega na tym, żeby przejść od tych elementów nie jawnych, tajnych do ofensywnego zatrzymania niebezpiecznego przestępcy.

Łowcy ceni – elitarna jednostka CBŚP

Szukają tych, co „rozpływają się w powietrzu”, dlatego koledzy z branży mówią na nich – ‚łowcy duchów’. Codziennie zajmują się ludzkimi tragediami i dają nadzieję rodzinom zaginionych. Przede wszystkim są skuteczni. Wykrywają ponad 90% zaginięć, a w każdym przypadku chodzi przecież o ludzkie życie.

Na zespół do spraw poszukiwań i identyfikacji osób składa się siedmiu ludzi. Ta niewielka komórka ulokowana jest w wydziale kryminalnym elbląskiej komendy. Szukają zaginionych i dzielą ich na trzy kategorie ważności. Priorytet to oczywiście kategoria pierwsza. Są to dzieci do 15 lat, potencjalni samobójcy, a także osoby w podeszłym wieku i chore. Ścigają także przestępców, na których są wystawione listy gończe, miedzy innymi za kradzieże, rozboje, czy narkotyki.

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze