fot. Łukasz Nosarzewski, Express Elblag

W Komendzie Policji w Elblągu odbywa się spotkanie na szczycie! Gospodarzem spotkania był Komendant Miejski Policji w Elblągu insp. Robert Muraszko. Odprawa była podsumowaniem minionego 2017 roku. Przedstawiono na niej wyniki jakie osiągnęli policjanci w wykrywaniu przestępstw i ściganiu ich sprawców.

W odprawie, oraz w przekazaniu nowych radiowozów wzięli udział: Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Maciej Romanowski – Starosta Elbląski, Janusz Nowak – Wiceprezydent Elbląga, insp. Tomasz Klimek – Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Jarosław Żelazek Prokurator Rejonowy w Elblągu oraz kadra kierownicza elbląskiej jednostki policji oraz samorządowcy, wójtowie i burmistrzowie.

Wyniki po 12 miesiącach

Podczas spotkania omówiono wyniki pracy osiągnięte w 2017 roku oraz kierunki działania na kolejny rok. W 2017 roku odnotowano 3615 wszystkich przestępstw. Tych o charakterze kryminalnym było 2294 to jest o 486 mniej niż w 2016 roku. Przestępstw gospodarczych było 790, narkotykowych 137 gdzie w 2016 roku liczba ta wynosiła 166 przestępstw. Policjanci kryminalni w 2017 roku zabezpieczyli blisko 50 kg narkotyków. Wykrywalność przestępstw ogółem wyniosła w Elblągu 71,6 proc.

Jeżeli chodzi o wykrywalność kryminalną to w kategorii kradzież samochodu wyniosła ona 52,8 procent, kradzież z włamaniem to wynik wykrywczy na poziomie 52,2 proc. a w kategorii bójki i pobicia wykrywalność sięgnęła 96 proc

W 2017 roku interweniujący policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 51 sprawców przestępstw, 522 osoby poszukiwane oraz 2836 osób do wytrzeźwienia. Policja wzywana była na interwencje w ciągu całego roku 14 643 razy. Zrealizowano także ponad 29 tysięcy służb patrolowych. W 2017 roku na naszym terenie miało miejsce 158 wypadków drogowych, w których ranne zostały 194 osoby a 15 osób zginęło. Funkcjonariusze z ruchu drogowego w minionym roku sprawdzili trzeźwość ponad 62 032 kierujących.

Prewencja kryminalna – czyli edukacyjne spotkania

Funkcjonariusze wydziału prewencji kryminalnej oraz policjanci dzielnicowi w 2017 roku przeprowadzili łącznie 5 debat z mieszkańcami z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” promujących narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku roku odnotowano na niej ponad 2300 zgłoszeń. Ponadto do wielu spotkań policjantów z dziećmi i młodzieżą w szkołach doliczyć można liczne projekty związane z bezpieczeństwem i edukacją. Można wymienić tu m.in. serię filmów edukacyjnych w ramach programu Erasmus+, kampanię Bezpieczny Senior z filmem „Oszukaj oszusta – skierowaną do osób starszych, a także edukację najmłodszych czyli np. działania „Bezpieczny EL przedszkolak” oraz rozdawanie odblasków.

Zdjęcia

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Komentarze