fot. Łukasz Nosarzewski, Express Elblag

Rekordowy WOŚP w Elblągu! Kwota ciągle się zwiększa. Elbląski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ciągle liczy zebrane pieniądze, dziś, 15 stycznia do godziny 10.00 trwały jeszcze licytacje.

Na stronie elbląskiej strony Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy widnieje suma : 368 238,66 złotych, z czego Kwota z aukcji wyniosła 25 757,22 zł, a z puszek 342 481,44 zł. Nie mamy jednak jeszcze potwierdzenia, czy zebrana kwota jest już tą ostateczną. Wiemy jednak już na pewno, że zebrana kwota jest większa niż rok temu!

W skali całego kraju na tą chwilę deklarowana kwota to aż 81 423 542 zł! Ostateczna kwota, jaka została zebrana zostanie podana w marcu.

Celem tegorocznego już 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.

W większości oddziałów neonatologicznych sprzęt od Orkiestry stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia. Orkiestra prowadzi też na co dzień ogólnopolskie programy medyczne, których celem jest wsparcie zdrowotne noworodków – Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

Jednak po raz ostatni ta dziedzina medycyna była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale (styczeń 2013 roku). Od tego czasu mija już 5 lat, a to w świecie medycyny długi czas. Na całym świecie nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami, a w Polsce nałożył się na to dodatkowo proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Spowodowało to gwałtowny wzrost potrzeb zgłaszanych przez szpitale.

W efekcie 26. Finału WOŚP planowane są zakupy właśnie dla oddziałów podstawowych. Fundacja planuje pozyskać dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

Światełko do Nieba w Elblągu 2018

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze