fot. ENS Studio Filmowe

Tłumy rozpalonych serc na elbląskiej starówce. Zobacz światełko do nieba 2018! Stare Miasto w Elblągu tętniło dziś życiem i miłością, wypełnione było po brzegi mieszkańcami Elbląga i okolicznych miejscowości.

Równo o godzinie 20.00 nad głowami mieszkańców Elbląga rozbysnęło światełko do nieba. Światełko do nieba to tradycyjny, krótki pokaz fajerwerków, towarzyszący finałom od samego początku.

To też happening, w trakcie którego, w tej jednej chwili prosimy wszystkich, którym bliskie są idee WOŚP, o wysłanie w stronę nieba, czyli w kierunku Dobrych Aniołów, światełka w postaci np. zapalonej zapałki, świeczki, pochodni, czy sztucznych ogni.

Wydarzenie nadało kolorytu styczniowemu niebu i pokazuje, że Orkiestra gra z prawdziwie pozytywną energią. Ogłasza też symbolicznie, że za rok  z pewnością Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz kolejny.

Celem tegorocznego już 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”

W Elblągu na tą chwilę zebrano kwotę ponad 310 tysięcy złotych. W skali całego kraju na godzinę 21.30 na na koncie fundacji znajduje się ponad 40 milionów złotych!

W większości oddziałów neonatologicznych sprzęt od Orkiestry stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia. Orkiestra prowadzi też na co dzień ogólnopolskie programy medyczne, których celem jest wsparcie zdrowotne noworodków – Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

Jednak po raz ostatni ta dziedzina medycyna była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale (styczeń 2013 roku). Od tego czasu mija już 5 lat, a to w świecie medycyny długi czas. Na całym świecie nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami, a w Polsce nałożył się na to dodatkowo proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Spowodowało to gwałtowny wzrost potrzeb zgłaszanych przez szpitale.

W efekcie 26. Finału WOŚP planowane są zakupy właśnie dla oddziałów podstawowych. Fundacja planuje pozyskać dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze