fot. Łukasz Nosarzewski, Express Elblag

Studniówka 2018. II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu. Wczoraj, 12 stycznia w Elblągu rozpoczęły się studniówki. Rozpoczęło się od studniówki Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, godzinę później swoją studniówkę rozpoczęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego.

Studniówka uczniów II Liceum Ogólnokształcącego odbyła się w hali MOSiR o godzinie 20.00. Zabawa trwała do białego rana.

Skąd się wzięła studniówka? Jakie są jej tradycje?

Korzeni tego zwyczaju doszukiwać się należy w czasach bardzo odległych, w których powstawały pierwsze społeczności, ich hierarchie i kształtowały się obrzędy im towarzyszące.

uż członkowie plemion pierwotnych poddawani byli różnego typu inicjacjom zapewniającym im miejsce w grupie, a poprzedzanym okresem przygotowań wypełnionym nauką i nierzadko w ostatniej fazie medytacjami w odosobnieniu.

Od zarania dziejów towarzyszyły im obrzędy magiczne, rytuały przejścia mające uchronić przed złem, nadać lub wzmocnić najbardziej pożądane cechy, zapewnić szczęście i powodzenie na nowym etapie życia.

Wspólnym dla wszystkich niemal kultur był zwyczaj uroczystego przechodzenia z jednej fazy życia do kolejnej, a wiązał się ze zmianą statusu rodzinnego i społecznego.Przełomowe etapy w życiu człowieka to przejście z okresu dziecięctwa w okres dojrzewania, wejście młodego człowieka w dorosłość.

Niektóre rytuały poprzedzające inicjację były sprawdzianem fizycznej i psychicznej gotowości do nowej roli, często wiązały się ze świadomym przyjęciem bólu, potwierdzającym odwagę, opanowanie i wytrzymałość.

Inne miały przebieg łagodniejszy i raczej symbolicznie zaznaczały nowy etap życia.
Rytuałami takimi były choćby „postrzyżyny” siedmioletnich chłopców na znak przejścia pod męską opiekę czy żakowski zwyczaj „otrzęsin”.

Zdjęcia

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze