Miasto odpowiada nam w sprawie sygnalizacji świetlnej na Dąbka! 1 stycznia 2018 roku Nasz Czytelnik wysłał do naszej redakcji film z jazdy samochodem ulicą Płk Dąbka. Film świetnie ukazał problem czerwonej fali.

„Ulica płk. Dąbka, jedna z głównych miejskich arterii, po wymianie nawierzchni i przebudowie skrzyżowań. Tutaj pojęcie „zielona fala” nie istnieje. W zamian mamy czerwoną falę. Na odcinku około 2 kilometrów czerwone światło łapie nas na każdym skrzyżowaniu, czyli 6 razy (nie skręcając w prawo do CH Ogrody a jadąc dalej mamy jeszcze jedno skrzyżowanie)” – wskazywał nam nasz Czytelnik.

„Zamiast 2 km odcinek przejechać płynnie w ciągu 2 minut, jedziemy 5 minut, bo na każdych światłach po 30 sekund trzeba odstać” – dodał w rozmowie nasz Czytelnik.

Film Czytelnika wysłaliśmy miejskim urzędnikom, dziś, 10 stycznia dostaliśmy odpowiedź z Departamentu Zarząd Dróg UM :

„-Problem braku koordynacji sygnalizacji świetlnych w ciągu ulicy Płk. Dąbka jest rzeczywisty i znany miejskim inżynierom ruchu. W tej sprawie odbywały się już spotkania m.in. z udziałem pracowników Departamentu Zarząd Dróg UM i przedstawicielami Tramwajów Elbląskich.

Koordynacja świateł miała być zapewniona przez firmę, która wykonywała dokumentację związaną z usprawnieniami ruchu na skrzyżowaniach z ulicą Cichą i Pionierską. Na podstawie opracowanej dokumentacji wprowadzone zostały zmiany, które wykonane zostały natomiast przez jedną z elbląskich firm. Obecnie trwa weryfikacja zgodności wprowadzonych zmian z opracowanym projektem i próba znalezienia przyczyn braku koordynacji świateł – problem w samej dokumentacji lub wykonawstwie. Miasto będzie oczywiście zmierzać do tego, aby zaistniałą sytuację poprawić.

Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że koordynację projektuje się dla pojazdów poruszających się z określoną prędkością nie przekraczającą obowiązującej dopuszczalnej w danym miejscu. W tym konkretnym wypadku jest to 50 km/h. Należy więc przyjąć, że koordynacja będzie działała poprawnie w przypadku zachowania przepisowej prędkości. W przypadkach kiedy prędkość wzrasta o kolejne dziesiątki kilometrów koordynacja nie będzie spełniała swojej roli.”

Wideo Czytelnika

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze