fot. Łukasz Nosarzewski, Express Elblag

Tłumy na Orszaku Trzech Króli w Elblągu. Policja podała liczbę uczestników! (+foto). Dziś, 6 stycznia o godzinie 13.00 w Elblągu z Placu Jagiellończyka wyruszył Orszak Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli w Elblągu jak co roku mocno wsparła elbląska policja i Żandarmeria Wojskowa. Służby zadbały o bezpieczeństwo elblążan.

Z roku na rok coraz więcej elblążan bierze udział w Orszaku Trzech Króli. – „Z naszych szacunków wynika, że w zgromadzeniu brało udział około 1500 osób” – powiedział w rozmowie z nami Jakub Sawicki, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Orszak Trzech Króli wyruszył z Placu Jagiellończyka a następnie szedł ulicami: 12 Lutego, Armii Krajowej, Garbary i Starym Rynkiem do katedry św. Mikołaja.

Trzej Królowie

Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę – znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy.

Herod, podejmując ich, dowiaduje się o celu podróży. Podejrzewa, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują Mu swe dary. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą.

Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia).

W Trzech Magach pierwotny Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Uniwersalność zbawienia akcentują także: sama nazwa święta, jego wysoka ranga i wszystkie teksty liturgii dzisiejszego dnia.

Zdjęcia

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze