Ilustracja do tekstu

Masowe zwolnienia w znienawidzonym przez Polaków zawodzie! Nastały złe czasy dla komorników, pokazują to dane za 2017 rok.

W 2017 roku odeszło 74 komorników sądowych, w 2016 takich zwolnień było 20, a w 2015 zaledwie 8. Przychody kancelarii spadają łeb na szyję, jak podał dziennik „Rzeczpospolita” trzy czwarte kancelarii komorniczych odnotowało 30-procentowy spadek przychodów. W efekcie część postanowiła zamknąć działalność.

Przyczyn masowych zwolnień jest wiele, jednak większość z nich należy upatrywać w zmianie przepisów. Konieczność odliczenia VAT od pobieranych przez komorników opłat egzekucyjnych pomniejszyła przychody kancelarii o blisko 19 proc.

Przepisy ograniczyły egzekucje z rent i emerytur, która – jak się szacuje – spowodowała spadek przychodów kancelarii średnio o ok. 10 proc. (potrącenia z rent i emerytur zostały obniżone średnio o ok. 35 proc.).

W większości przypadków zwolnienia związane są ze słabą kondycją finansową kancelarii komorniczych, w niektórych jednak przypadkach chodziło o zatargi z prawem – dziewięciu przypadkach rezygnacje ze stanowiska złożyli komornicy, wobec których wszczęto postępowania nadzorcze, dyscyplinarne i ewentualnie karne – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Red.

Komentarze