Na zdjęciu Andrzej Żendarski

Ruszył rejestr pedofilów. Jest mężczyzna z Elbląga! Z odrażającą seksualną przestępczością nie wystarczy walczyć, trzeba jej także zapobiegać. Dlatego 1 października ruszył powszechny rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym.

W krajowym rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym znaleźliśmy mężczyznę z Elbląga. W rejestrze znajduje się 22-letni Andrzej Żendarski, pochodzi z Elbląga.

Elblążanin dokonał przestępstwa na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W 2014 roku został skazany na 2 lata pozbawienia wolności (w zawieszeniu na 5 lat)dozór kuratora, 8 lat zakazu zbliżania się do określonych osób 2 pokrzywdzonych na odleg. nie mniejszą niż 5 m oraz 8 lat zakazu kontaktowania się z określonymi osobami z 2 pokrzywdzonymi.

Z akt wynika, że Andrzej Żendarski skrzywdził dwie osoby.

Kto trafi do Rejestru publicznego

Najgroźniejsi przestępcy, poza umieszczeniem ich danych w Rejestrze z dostępem ograniczonym, trafią dodatkowo do Rejestru publicznego.

Spośród sprawców czynów popełnionych przed 1 października 2017 r. do Rejestru publicznego mogą trafić sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia. Każdy z tych sprawców, jeśli został skazany przed 1 października 2017 r. ma jednak prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o wyłączenie jego danych z Rejestru publicznego.

W przypadku sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do Rejestru publicznego mogą trafić sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem, gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia, a dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18 roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Decyzję o umieszczeniu tych sprawców w Rejestrze publicznym sądy będą podejmowały przy orzekaniu wyroków.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze